Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Může za přemnožení klíšťat zákaz vypalování trávy na zahradách?

3. 5. 2017

Jsem velmi proti pálení listí a pálení trávy v zahradách. A teď mne zvedl ze židle názor, že to, že se už nemůže vypalovat tráva a pálit listí, je důvodem proč se prý u nás za poslední dobu tak přemnožila klíšťata. Nevěřím tomu, ale argumenty nemám. Chtěla jsem se Vás zeptat, zda byste mne třeba nasměrovali na nějakou literaturu či zdroje, kde bych mohla najít více informací o klíšťatech v zahradách a mohla vyvrátit tuto fámu, která by mohla jen v lidech posilovat názor, že mají pálit trávu a listí.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Jak je vidět z grafu, klíšťat přibývá a přibývá i těch, které jsou pozitivní na encefalitidu (klíšťový zánět mozku). Jejich počty souvisí se změnami klimatu. Vyskytují se dnes i na Vysočině v místech, kde dříve byla úplně neznámá anebo naprosto výjimečná. Pokud listí shrabete na kompost nebo ho odvezete do sběrného dvora uděláte i z hlediska ochrany proti klíšťatům lépe než spálit.
Klíšťata potřebují k životu vlhké prostředí. Tuto vlhkost zajišťuje rostlinný porost a drobné rostlinné zbytky (např. hrabanka). Zásadní tradovaný mýtus je, že klíšťata se na lidi spouštějí ze stromů. To není pravda. Žijí v nízké vegetaci, maximálně v malých keřích.

Graf procenta nakažených klíšťat encefalitidou v letech

Jak omezit výskyt a přenos na člověka

  1. Udržujte krátký travní porost při okrajích cest.
  2. Zastřihávejte keře a keříky, aby se omezila přečnívající vegetace. Klíšťata používají převislé trávy a větvičky při pátrání po hostiteli.
  3. Trávník udržujte krátký. Zbytky trávy a listí odstraňujte a kompostujte. Vytvořte bariéru z dřevěné štěpky či kamínků mezi trávníkem a porostem keřů.
  4. Umístěte sezení a hrací plochy dále od plotu, stromů a ptačích krmítek. Dlážděné, štěrkované a kamínkové plochy kolem vstupních vrat a dveří pomohou zabránit vniknutí klíšťat na pozemek a do domu. Kapradiny a jiné přízemní rostliny prorůstající z vedlejších pozemků je třeba vymýtit.
  5. Oploťte pozemek, aby se zabránilo vstupu zvěře. Vysoká zvěř je oblíbeným hostitelem pro dokončení rozmnožovacího cyklu klíšťat. Oblasti, v nichž se často zdržují, bývají zamořeny samičkami, které nakladou tisíce vajíček z nichž se vylíhnou larvy, které zde budou hledat potravu.
  6. Vysoká zvěř se často vrací k oblíbenému zdroji potravy a proto je vhodné vysázení určitých druhů rostlin, které ji mohou od návštěvy pozemku odradit. Příkladem takových rostlin je šanta kočičí, pažitka, česnek, levandule, měsíček, majoránka, oregano, tymián, cibule. Zvěř je však nevypočitatelná a rostliny ji nemusí odradit. Zaručený je však odpudivý účinek ovčí srsti (neprané)– stromku, jehož kmen je jí omotán se zvěř nedotkne. Podobně působí také lidské vlasy.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024