Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Jsem velmi proti pálení listí a pálení trávy v zahradách. A teď mne zvedl ze židle názor, že to, že se už nemůže vypalovat tráva a pálit listí, je důvodem proč se prý u nás za poslední dobu tak přemnožila klíšťata. Nevěřím tomu, ale argumenty nemám. Chtěla jsem se Vás zeptat, zda byste mne třeba nasměrovali na nějakou literaturu či zdroje, kde bych mohla najít více informací o klíšťatech v zahradách a mohla vyvrátit tuto fámu, která by mohla jen v lidech posilovat názor, že mají pálit trávu a listí.
Jak je vidět z grafu, klíšťat přibývá a přibývá i těch, které jsou pozitivní na encefalitidu (klíšťový zánět mozku). Jejich počty souvisí se změnami klimatu. Vyskytují se dnes i na Vysočině v místech, kde dříve byla úplně neznámá anebo naprosto výjimečná. Pokud listí shrabete na kompost nebo ho odvezete do sběrného dvora uděláte i z hlediska ochrany proti klíšťatům lépe než spálit.
Klíšťata potřebují k životu vlhké prostředí. Tuto vlhkost zajišťuje rostlinný porost a drobné rostlinné zbytky (např. hrabanka). Zásadní tradovaný mýtus je, že klíšťata se na lidi spouštějí ze stromů. To není pravda. Žijí v nízké vegetaci, maximálně v malých keřích.
Autor: Mojmír Vlašín; Ekologický institut Veronica
Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.