Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Městský úřad Litoměřice

Příklady dobré praxe environmentálně šetrného provozu

Litoměřice zavedly systematické hospodaření s energiemi v rámci majetku města. Mají pravidelný a jednotný systém sledování a vyhodnocování spotřeby energie, pravidelné zprávy do Rady města a vyhodnocování činnosti energetického managementu a plánu prací. Zřídilo Fond úspor energie i naplňování Energetického plánu města Litoměřice do roku 2030, s cílem úspor 20 %.


AdresaMírové náměstí 7, Litoměřice,
Ústecký kraj
Kontaktní osobaIng. Jaroslav Klusák, Ph.D.
Telefon416 916 111
E-mailpodatelna@litomerice.cz
WebInternetové stránky organizace


Informace o instituci a budovách

Typ organizace:městský úřad
Počet zaměstnanců:cca 500
Charakteristika budov(y):cca 50 budov, včetně veřejného osvětlení
Kontaktní osoba:Ing. Jaroslav Klusák, Ph.D.
Telefon kontakt.. osoby:773 165 574
E-mail kontakt. osoby:jaroslav.klusak@litomerice.cz

Realizovaná opatření

Proces zavádění:

V rámci energetického managementu došlo k systematickému hospodaření s energií v rámci majetku města. Byl zaveden pravidelný a jednotný systém sledování a vyhodnocování spotřeby energie. Je naplňován Energetický plán města Litoměřice do roku 2030 s cílem 20 % úspor. Je zaveden Fond úspor energie. Od roku 2011 je zavedena trvalá pozice energetického manažera města. Město je od roku 2014 členem sdružení Energy Cities. Jsou pořádány mezinárodní konference k energetickému managementu. Město iniciovalo založení Asociace energetických manažerů měst a obcí. Od roku 2012 přineslo úspory cca 42 mil. Kč.

Období zavádění:Od 2011
Shrnutí opatření:

Litoměřice zavedly systematické hospodaření s energiemi v rámci majetku města. Mají pravidelný a jednotný systém sledování a vyhodnocování spotřeby energie, pravidelné zprávy do Rady města a vyhodnocování činnosti energetického managementu a plánu prací. Zřídilo Fond úspor energie i naplňování Energetického plánu města Litoměřice do roku 2030, s cílem úspor 20 %.

Podrobný popis opatření:

V rámci energetického managementu došlo k systematickému hospodaření s energií v rámci majetku města. Byl zaveden pravidelný a jednotný systém sledování a vyhodnocování spotřeby energie. Je naplňován Energetický plán města Litoměřice do roku 2030 s cílem 20 % úspor. Je zaveden Fond úspor energie. Od roku 2011 je zavedena trvalá pozice energetického manažera města. Město je od roku 2014 členem sdružení Energy Cities. Jsou pořádány mezinárodní konference k energetickému managementu. Město iniciovalo založení Asociace energetických manažerů měst a obcí.

Renovovali jsme objekty do nízkoenergetického standartu, instalovali městské fotovoltaické elektrárny (80 kW kolektorů), realizace EPC projektu na 13 objektů majetku města. V přípravě je projekt na energeticky aktivní budovu.

Dosažené úspěchy:

Na městské budovy jsme nainstalovali 80 kWp fotovoltaických kolektorů, ročně šetříme cca 9,5 mil Kč, od roku 2013 jsme snížili spotřebu energie městského majetku o cca 13%. Od roku 2012 přinesly aktivity úspory cca 42 mil. Kč.

Město vydalo brožuru Úspory energie nejen v Litoměřicích21 tipů pro 21.století.

Interní směrnice:

Rozpočet - peníze

Jak byl proces financován:Financováno z projektů MARUEL - Rozvoj udržitelné energetiky v Litoměřicích (podpořeno z Revolvingového fondu MŽP); MAESTRO - Energetika a Strategický rozvoj (podpořeno z programu švýcarsko-české spolupráce); READY 21 - udržitelný Rozvoj, Energetika a Doprava – výzvy pro 21. století (podpořeno z programu švýcarsko-české spolupráce), rozpočtem města.
Podrobnosti:Aktivity na prostý energetický management, tj. zavedení systému sledování spotřeby energie, zpracování Energetického plánu města a mzdu energetického manažera se od roku 2011 pohybují v průměru cca ve výši 700 tis. Kč/rok. Náklady byly z cca 80% hrazeny z externích zdrojů a od roku 2014 i z fondu úspor. Tedy čistý podíl města je ve výši cca 140 tis. Kč/rok. Úspory jsou řádově vyšší (viz další část).

Doporučení, inspirace, rizika, pozitivní okamžiky

Doporučení pro ostatní instituce:Vytvořit pozici energetického manažera a systematizovat proces hospodaření s energií pomocí energetických plánů a dlouhodobých výhledů. Vytvořit si jasný cíl a jít cestou snižování závislosti na externích zdrojích energie. Posilovat princip energetické soběstačnosti a dané téma (energetika), které je velmi odborné vhodně komunikovat s vedením města a občany (příklady dobré praxe, osvětové kampaně, soutěže, atd.). Vhodně motivovat městské organizace a informovat je o správných postupech užívání budov.
Události, které zavádění podstatně ovlivnily (kladně či záporně):Rizikem byla v počátcích inovativnost celého procesu energetického managementu v podmínkách měst a obcí ČR, kde nebyla dostatečná zkušenost se systematickým přístupem k energetice. Toto riziko bylo částečně odstraněno školením klíčových aktérů (vedení, ředitelé příspěvkových organizací, vedoucí odborů), přípravou dalších projektů, dobrou komunikací s vedením města, vstupem do renomované organizace Energy Cities a i "zdravou zarputilostí" energetického manažera a jeho kolegů v týmu.
Ovlivnění dalších institucí:

Propagace - vnitřní, vnější, média

Komunikace se zaměstnanci, občany a mediální výstupy:Pravidelně je o činnostech energetického managementu informováno v Radničním zpravodaji, byly publikovány i články v národních periodikách (Moderní obec, Obec a Finance, Energie 21). Pro propagaci tématu byly pořádány národní a mezinárodní konference energetického managementu přímo ve městě Litoměřice v letech 2012 a 2014.

Datum aktualizace údajů: před více než 2 roky.

Nejbližší příklady ekologicky šetrného provozu

 

Příklady dobré praxe environmentálně šetrného provozu institucí. Instituce mohou být i pro Vás zdrojem inspirace. Provozuje Ekologický institut Veronica.

Pokud znáte ještě další příklady, dejte nám vědět, nejlépe e-mailem na petr.ledvina@veronica.cz.

Podrobnosti o environmentálně šetrném provozu

Naše další programy

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024