Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Resilience je schopnost systému vyrovnat se se změnou a pokračovat v rozvoji. Resilientní systém je schopen využřít otřesy a zvraty (jako je například klimatická změna) k podnícení inovativního myšlení, které mu umožní obnovu a další rozvoj. Systémem můžeme rozumět jednotlivce, obec, komunitu nebo třeba ekosystém či celou ekonomiku.
A co o resilienci říkají odborníci? Podívejte se na přednášky z našich vzdělávacích seminářů:
Pavel Danihelka – Svět se mění, umíme se na to připravit?
Na jaké otázky zde naleznete odpovědi: Jak souvisí změna klimatu s rozpadem mocných říší, jako byla např. Západořímská říše? Proč je Grónsko, „zelená zem", dnes bílá? Věci jsou občas propojeny hlouběji, než se nám zdá. Padly staré civilizace, protože se nedokázaly na změnu klimatu adaptovat? Kolik projektů EU se má zaměřovat na adaptaci na klimatickou změnu? Proč je pro vlády důležité znát lokální podmínky? A proč ani dnes se všemi technologiemi není snadné se s problémy vypořádat? Proč není dobré vnímat krize jen jako krátkodobé události? Týká se vůbec lidí v České republice změna klimatu?
Pavel Danihelka – Adaptace na klimatickou změnu a resilience komunit
Na jaké otázky zde naleznete odpovědi: Jak lidstvo v historii čelilo katastrofám? Proč nám může pomoci předávání zkušeností z generace na generaci – kolektivní paměť místa? Musí být krize vždy negativní? Proč je důležitá prevence, a ne jen řešení následků? Máme s přírodou bojovat? Co je resilience a jak se liší od resistence? Jaké jsou zásady resilience? Proč je důležitá různorodost u pěstovaných plodin? Co je pozitivní zpětná vazba a proč je nebezpečná? Jak komunikovat s lidmi a jak je zapojovat? Proč neřídit vše z jednoho místa?