Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Chci se zeptat na český prášek na praní Forsil (několik různých druhů). Zaléváme vodou z pračky zahradu a potřebuji vědět, zda tento prášek není škodlivý pro rostliny. U dvou druhů mají napsáno (gel a color), že je biologicky rozložitelný podle OECD.
Dlouho jsem ho používala, pere dobře i na 30°, ale mám nyní obavy kvůli zahradě. Zkoušela jsem i mýdlový sliz v kombinaci s perkarbonátem sodným, ale nepere to moc dobře. Ostatní ekologické prášky jsou moc drahé, mám 5 dětí,čili peru prakticky stále :-)
Je velmi těžké posoudit, zda prací prostředek Forsil je (a jak moc) škodlivý pro rostliny, pokud vodou s jeho obsahem budete zalévat. To, že je na něm napsané, že je biologicky rozložitelný je sice důležité, ale ještě zásadnější je, za jakou dobu se rozloží. Velmi dobře rozložitelné prostředky (které jsou tedy i více šetrné k přírodě) se rozloží do sedmi dnů. Čím později se prostředek rozloží, tím pro přírodu hůře. To, že na prostředku je napsáno "rozložitelný" tedy vypovídá o šetrnosti výrobku k životnímu prostředí jen omezeně. Dalším důležitým faktorem, který se sleduje, je také toxicita pro vodní prostředí. O té se však vůbec nezmiňujete. Doporučuji krátký článek k přečtení dostupný na
http://www.veronica.cz/?id=79
Z poradny máme zkušenost, že není snadné pro spotřebitele posoudit "ekologičnost" výrobku. Uvědomují si to i tvůrci české ekoznačky, kteří vytvořili souhrn kritérií, na základě kterých testují různé výrobky a udělují certifikaci ekologicky šetrný výrobek (EŠV).
Dívala jsem se do databáze certifikovaných českých ekologicky šetrných pracích prostředků (EŠV) a Forsil jsem v něm nenalezla. Certifikaci EŠV uděluje Česká národní agentura Cenia podle stanovených kritérií. Certifikace výrobku prokazuje, že výrobek splňuje limity daných kritérií v oblasti dopadu na životní prostředí (v případě pracích prostředků se sledují tato kritéria: požadavky na dávkování, toxicita pro vodní organismy, biologická rozložitelnost organických látek, požadavky na balení, prací účinek při nízkých teplotách apod.). Takto oceretifikované výrobky je tedy možné považovat za ekologicky šetrnější. Kompletní a aktuální seznam všech EŠV certifikovaných výrobků naleznete na www.cenia.cz v sekci Environmentální značení (potom dále cesta přes Ekoznačení). Je zde tedy nejen seznam pracích prostředků, ale i např. nátěrových hmot, nábytku, kancelářských potřeb apod.
To, že prací prostředek Forsil ekoznačku EŠV nemá, ještě neznamená, že není ekologicky šetrný. Ekoznačku získávají jen ty produkty, jejichž výrobci o to zažádají, a které zároveň projdou úspěšně testováním. U Forsilu to však nedokážeme posoudit, nemáme žádnou garanci ekologické šetrnosti. Zákazníkovi tedy ekoznačka velmi usnadní orientaci mezi výrobky, ekologickou šetrnost mu totiž garantuje. Doporučila bych tedy vybírat do budoucna české prací prostředky s ekoznačkou (jak bylo už zmíněno, kompletní seznam naleznete na www.cenia.cz).
Je však dobré mít na paměti, že žádné prací prostředky nejsou přírodě prospěšné. Vždy volíme jen mezi horšími a lepšími variantami. Každý prostředek je nějak vyroben, při jeho výrobě byla spotřebována voda, energie, výrobek byl nějak přepraven do obchodu apod. Proto jako zlaté pravidlo doporučujeme přemýšlet nad spotřebou (nejen) pracích prostředků a snažit se ji omezovat (např. tím, že správně dávkujeme, pereme na menší teploty, nepoužíváme sušičku, pereme jen opravdu špinavé prádlo, případně praní kombinujeme s větráním oděvů). Ideální je také používat na praní dešťovou vodu, pokud máte možnost. Osobně doma peru v dešťové vodě a funguje mi v ní výborně mýdlo s jelenem (potvrzuji však i Vaši zkušenost, že v pitné vodě je jeho prací účinnost nižší, ale na méně špinavé prádlo také stačí).
Podotýkala jste, že ekologicky šetrnější výrobky jsou drahé. Domnívám se, že tomu tak není (případně rozdíl u některých konkrétních výrobků není tak velký) a pokud se podíváte na seznam EŠV výrobků a pak je dohledáte pro cenovou např. v e-shopech, můžete si o cenové hladině udělat představu sama (samotný nákup však doporučujeme uskutečnit spíše v kamenném obchodě).
A nyní ještě k tomu zalévání vodou z praní na Vaší zahradě. Osobně bych nezalévala vodou z praní v žádné případě tu část zahrady, ze které jíte zeleninu a ovoce (a to ani vodou z praní při použití ekologicky šetrnějších pracích prostředků). Byla bych opatrná i u jiných částí zahrady, kde nic nepěstujete. Samozřejmě jde o to, jak často zaléváte, jak je prací prášek naředěn apod. Helena Vlašínová, odbornice na přírodní zahrady, zalévá svoji zahradu vodou z praní, na které používá mýdlo s jelenem. Domnívám se, že mýdlo s jelenem však opravdu představuje jednu z mála výjimek, která se na kvalitě plodin nepodepíše.
Autor: Monika Popelková; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Voda Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.