Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Chtěla bych se zeptat, jestli je v pořádku pálení starých oken. Tatínek mi na mé námitky oponoval, že jsou ta okna natřena jen luxolem a to prý nevadí. Děkuji za odpověď.
Pálení starých oken v pořádku není, vznikají při něm látky škodlivé životnímu prostředí i zdraví. Naše legislativa je zakazuje pálit je venku, i uvnitř. Je zakázáno pálit nejen stará okna, ale veškeré chemicky ošetřené dřevo, či třeba výrobky ze dřeva (dřevotříska), podobně i všechen nepřírodní materiál.
1. Zákon o ochraně ovzduší říká, že v otevřených ohništích, popř. zahradních krbech nebo otevřených grilovacích zařízeních pálit pouze suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami (zákon č. 201/2012, paragraf 16). Mezi suchý rostlinný materiál patří pochopitelně i dřevo. Je tudíž zakázáno pálit obaly od plastů, igelit, barevné časopisy a noviny, chemicky ošetřené dřevo (jako jsou okenní rámy, okenní tabule, dřevotříska, dřevo ošetřené laky nebo barvou), vlhké zahradní odpady, plasty, guma, chemické přípravky apod. U těchto materiálů vzniká při spalování velké množství pro člověka škodlivých emisí. Většina z nich zůstává ve vzduchu ve výšce 10 metrů a poté klesá zpátky na zem.
2. V kotlích v rodinných domech nebo na chatě (odborně topeništích) lze spalovat pouze paliva. Paliva jsou legislativou vcelku jasně definována, např. jde o suché dřevo nebo pelety (jindy plyn). Nabarvené či jinak upravené dřevo palivem není, je to spíše odpad. Odpady se spalovat nesmí, s výjimkou specializovaných zařízení, kterými jsou spalovny odpadů. V nich platí velmi specifické podmínky a jsou velmi bedlivě monitorovány.
Informační materiál Čím topíme, to dýcháme připravený expertkami a experty z organizace Arnika popisuje, co vše se uvolňuje při hoření, pokud doma pálíte něco jiného, než je dovoleno. O negativních dopadech na životních prostředí uvádí: „Při spalování se mohou uvolňovat dioxiny (až 500× více než při použití palivového dříví) a dráždivý formaldehyd.“ I Arnika uvádí, že do kamen nepatří chemicky ošetřené dřevo, což jsou třeba staré palety, dřevo z demolice, rozbitý nábytek, natřená prkna. „Chemicky ošetřené dřevo patří do sběrného dvora.“
Okna by se místo spálení možná dala (alespoň pro příště) opravit, zrepasovat a dát do nich nové a kvalitnější zasklení. Máme k tomu podrobný návod a vysvětlení Co s okny. Upravená stará okna lepší než nová. Pokud je nevyužijete vy, mohou udělat radost někomu jinému, kdo si je opraví, zkuste je nabídnou na bazarech k darování. Mohou opětovně sloužit jako okna v domě nebo třeba na zahradě pro pařeniště. Pokud již stará okna nijak nevyužijete, patří odevzdat do sběrného dvora.
Pokud ještě můžete, tatínka od pálení starých oken odraďte. Spalováním natřených oken budete škodit nejvíce sám sobě a blízkým sousedkám a sousedům, jelikož škodliviny, které vznikají, jsou nejvíce lokální a zůstávají v místě pálení.
Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica
Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.