Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Flóra a fauna Černovického hájku

K chráněným druhům, pro které se mimo jiné snažíme les zachovat, patří ohrožený obojživelník skokan skřehotavý a pták strnad luční. Z chráněných rostlin se zde vyskytuje v několika trsech bledule letní. Na tu se váže další z příběhů historie jihomoravské krajiny, protože zde byla v roce 1984 přesunuta z území zaplaveného při budování vodního díla Nové mlýny. Zdejší rostlinky tak zde nejsou původní, i když bledule do lužního lesa přirozeně patří.

Ve stromovém patře převládá olše lepkavá, roztroušeně se vyskytuje jasan ztepilý, topol bílý, dub letní, vrba bílá a vzácný jilm vaz. Z keřů je zde hojný bez černý, který má rád sušší místa. V zimě můžeme na holých větvích spatřit červené bobule kaliny obecné.

Nejkrásnější je lužní les na jaře, kdy v podrostu září záplava bílých květů česneku medvědího, doplněná žlutými květy orseje jarního a blatouchu bahenního, nachovými či bílými hrozny květenství dymnivky duté. Méně nápadné květiny jsou hluchavka skvrnitá či rozrazil břečťanolistý. V létě jarní druhy mizí a v podrostu převládá kopřiva dvoudomá, bršlice kozí noha, svízel přítula a ostružiník ježiník.

V korunách stromů hnízdí káně lesní, v dutinách doupných stromů strakapoud velký a žluna zelená. Na jaře se v lužním lese rozléhá flétnový hlas žluvy hajní a tlukot slavíka obecného. V některých zimách sem z Brna přilétají nocovat tisíce havranů polních. Z motýlů lze v létě spatřit batolce červeného i naši největší můru stužkonosku modrou. Jejich housenky se živí na topolech a vrbách.

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

 
 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 9. 5. 2024