Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Abeceda přírodní zahrady
Hledej v abecedě:

Brutnák lékařský

doprovodný obrázek

Je vítanou nenáročnou bylinkou, která se snadno množí. První semena vysejeme v dubnu přímo na záhon a mladé listy začínáme sklízet asi po 14 dnech. Ze starších rostlin využíváme jen květy, protože jsou příliš drsné. Po odkvětu necháme celé rostliny dozrát na podložce a semena pak vytřeseme. Nejjednodušší je ale nechat rostliny samy vysemenit nebo s nimi zamulčovat místo, vhodné pro jejich další šíření. Často vyroste ještě na podzim druhá úroda zcela bez práce. Případně v mírné zimě mladé rostliny přezimují a sklízíme brzy na jaře listy a později i květy. Krásné bleděmodré květy mají příjemnou nasládlou chuť, přidáváme je spolu s mladými listy do salátů, zdobíme s nimi ovocné i zeleninové mísy, saláty i chlebíčky. Mladé listy dodají salátu typickou okurkovou vůni. Je lepší je před použitím spařit, protože na nich velmi rychle narůstají poměrně ostré chlupy. Listy můžeme přidat do polévek, špenátu, bramborového salátu a různých zeleninových jídel. Obsahují poměrně hodně minerálů a vitamínu C, slizové látky, éterické oleje a další cenné složky.

Semena mají vysoký obsah vzácné nenasycené kyseliny γ-linolenové. V lidovém léčitelství se listy používají proti zánětům dýchacích cest. Mají mírně projímavé a močopudné účinky, pro které jsou vítanou součástí jarních čistících kůr.

Sousedství brutnáku prospívá cuketám, okurkám, rajčatům, košťálovinám, červené řepě, celeru i jahodám. Jeho kořeny pronikají do hloubky a tak zlepšuje těžké půdy. Brutnák není příliš náročný, ale ve vlhké půdě, bohaté na humus, jsou jeho listy jemnější. Snáší plné slunce, dobře však roste i v polostínu.

Projděte si celou Abecedu přírodních zahrad

Autorka Abecedy přírodních zahrad je Helena Vlašínová a kol.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 23. 12. 2024