Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Klimatické změny se jasně projevují na lokální úrovni, čímž problém spotřeby energie a způsobů stavění činí aktuálními. Věnujeme se ochraně klimatu především v souvislosti s využitím úspor energie a obnovitelných zdrojů energie. Specifickou součástí tohoto tématu je ekologické stavitelství, pasivní stavby a využití přírodních stavebních materiálů. Soustředíme se na regionální úroveň, zkušeností z Hostětína využíváme v městském prostředí. Poskytujeme komplexní vzdělávání, poradenství a osvětu.
Zabýváme se poradenstvím v oblasti úspor energie a v oblasti volby materiálů ve všech stádiích stavby. Sami praktikujeme stavebnictví na experimentální úrovni, čímž ověřujeme některé netradiční stavební postupy. Sbíráme a sdílíme kontakty na šikovné architekty, projektanty, techniky a řemeslníky, kteří cítí vlastní odpovědnost za ničení životního prostředí stavbami.
V oblasti ekologického stavění se zabýváme především pasivními domy a využitím slámy na stavbě, máme postavené vlastní dům v pasivním standardu, vzdělávací středisko Centrum Veronica Hostětín. Zabýváme se opravami starých domů. Věnujeme se také oknům - především, jak levně a tak i ekologicky zlepšit jejich kvalitu. Projděte si a inspirujte se v naší unikátní databázi slaměných domů.
Podporuje využití solární energie jako jednoho z nejčistějších a nejméně konfliktních zdrojů.Podporujeme solární kolektory, které ohřívají slunečním zářením pitnou případně i topnou vodu, fotovoltaické elektrárny, aktivně přeměňující sluneční záření na elektřinu a prvky solární architektury, která využívá ohřevu interiérů slunečním zářením, například návrhem budov s velkými okny orientovanými k jihu. Publikujeme k tématu, spoluinstalovali jsme desítky solárních kolektorů, naše vzdělávací středisko - pasivní dům v Hostětíně využívá prvky solární architektury, na moštárně v Hostětíně běží fotovoltaická elektrárna.
Podívejte se naše texty, sborníky, publikace a realizace v oblasti solární energie.
Věnujeme se problematice šetrného osvětlení (exteriérů i interiérů) a ochraně nočního ovzduší.
Energetická soběstačnost obcí a regionů znamená nezávislost na dodávkách energie (elektřiny, plynu či jiných paliv) ze vzdálených externích zdrojů, především na dodávkách neobnovitelných paliv ze zahraničí či na domácí rozvodné síti. Decentralizovaná výroba energie a tepla má řadu výhod. Obce získávají možnost rozhodovat na obecní úrovni, kontrolovat finanční toky, zohledňovat místní podmínky a potřeby své a svých obyvatel. Občané nejsou ohroženi růstem cen a místní produkce tepla je zárukou především energetické bezpečnosti v nestabilním mezinárodním trhu s fosilními palivy. Dosažení energetické soběstačnosti obce v současnosti je možné, jak nám to ukazují některé příklady nejen ze zahraničí, ale i z České republiky.
Možná se také chcete dozvědět více o ochraně klimatu?