Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Stále více institucí, firem a dalších organizací se zajímá o to, jak by mohly nakupovat a provozovat své budovy šetrněji k životnímu prostředí, ptají se, kde hledat informace o vhodných produktech, kde najít inspiraci pro opatření, která by snížila zátěž životního prostředí. Environmentálně šetrně se mohou chovat nejen veřejné instituce, jako úřady, ale také firmy či školy, domy s pečovatelskou službou, knihovny, kulturní zařízení.
Environmentálně šetrné chování institucí znamená, že instituce při provozu a při nakupování přihlíží k ochraně životního prostřední.
Ekologické nakupování je takový způsob nákupu či zásobování, při kterém je brán ohled na dopad vybraného zboží a služeb na životní prostředí. Vybírají se produkty, jejichž negativní dopad na životní prostředí je co nejnižší. Kritéria, která se při tom berou v úvahu, jsou například recyklovatelnost, biologická rozložitelnost, materiální a energetická náročnost výroby, zdravotní nezávadnost, transportní vzdálenost od výrobce ke spotřebiteli atd.
O ekologické nakupování se snaží mnohé země již řadu let. Vědí, že cesty k řešení ekologických problémů, jako je například klimatická změna či vyčerpávání přírodních zdrojů, se neobejdou bez adekvátních změn chování veřejné správy a dalších veřejných organizací i firem. Nákupy se u veřejných institucí realizuje prostřednictvím veřejných zakázek.
V době, kdy hlavní cílovou skupinou byly pouze úřady, se šetrnému přístupu organizací říkalo zelené úřadování. V literatuře a na internetu lze pro další čtení hledat i tento termín, kdy se „úřadem“ myslí jakýkoliv nevýrobní provoz, nevýrobní instituce, organizace. Místo environmentální se také používá pojem ekologický, nebo odpovědný či uvědomělý.
S ekologických provozem, tzv. ozeleňováním lze začít kdykoliv. Může se začít celým „balíkem“ opatření, ale má smysl ho zavádět i v postupných krocích. Jste-li samospráva, je dobré si nejprve nechat schválit tento záměr zastupitelstvem, jako instituce vedením organizace. K správnému fungování je nutné motivovat všechny zaměstnance, nejlépe formou školení. Zavedená opatření je dobré zabezpečit například formou závazné směrnice.
Pro správné zavedení nabízíme:
Téma environmentálně šetrného provozu organizací, institucí a firem rozvíjíme ve spolupráci se Sítí ekologických poraden (STEP).