Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Přispívají významnou měrou k rovnováze přírodní zahrady. Zvláště cenná je přítomnost větších jedinců užovek obojkových, hlavně tím, že udržují pod kontrolou hlodavce, za kterými bez problémů vlezou do jejich díry. Na zahradu je nikdy nevysazujeme, jen pro ně připravíme vhodné podmínky k rozmnožování – tzv. „hadník.“ Pokud se někde v okolí vyskytují, určitě takové prostředí ocení a ochotně obsadí.
Hadi se rádi vyhřívají na slunci, ale zastihnout je v zahradě můžete jen vzácně, když se k nim velmi potichu přiblížíte. Častěji najdete jen hadí kůži - košilku – tzv. svlečku. Na podzim můžete objevit kožovité obaly vajíček nebo i malá háďátka. Hadů není třeba se bát, nejlepší je seznámit s nimi i děti a sousedy, nechat je případně sáhnout na užovku, aby sami zjistili, že není slizká ani odporná. Pokud se ale ve vašem okolí vyskytují zmije, necháme mezi hadníkem a zeleninovými záhony širší pruh sečeného trávníku, který hadi neradi překonávají, a děti varujeme, aby k hadníku nechodily a v jeho okolí byly opatrné, aby hada nepřekvapily a nedonutily ho tak k obranému útoku.
Projděte si celou Abecedu přírodních zahrad
Autorka Abecedy přírodních zahrad je Helena Vlašínová a kol.