Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Jak a proč odebírat čerstvé potraviny pravidelně od drobných rodinných farmářů, kteří hospodaří s ohledem na životní prostředí? Dozvíte se na diskusním semináři pro širokou veřejnost na téma komunitou podporované zemědělství (KPZ).
KDE: Kavárna Trojka, Dominikánská 9, Brno
KDY: čtvrtek 4. října, 17 – 19 hod.
Program semináře
Příspěvek zahraničního hosta bude tlumočen z angličtiny do češtiny.
Na seminář není třeba se hlásit a je zdarma.
Jak komunitou podporované zemědělství funguje v Německu přijede popovídat zahraniční host Jan-Hendrik Cropp z německého Freudenthalu. Jan je studentem sociálního a ekologického zemědělství a zároveň pěstitelem zeleniny a chovatelem včel. Na univerzitě ve Freudenthallu, společně s dalšími studenty založil komunitní statek ve Witzenhausenu ve středním Německu, kde pracuje 5 zaměstnanců na částečný úvazek a podporuje je okolo 60 členů. Zabývá se teoretickými základy ekonomie daru a je zapojen do řady politických a sociálních skupin včetně sítě KPZ v Německu.
O KPZ v Praze popovídá Míla Kettnerová z PRO-BIO LIGY, která stála u zrodu dvou KPZ skupin v Praze a nově i jednoho komunitního statku KOM-POT ve Středoklukách, a o situaci v Brně promluví Kateřina Pařízková z Ekologického institutu Veronica.
Seminář je součástí bloku veřejných diskusí, které se uskuteční 2.10. v Praze, 3.10. v Ostravě a 4.10. v Brně. Snahou seminářů je české veřejnosti představit koncept komunitou podporovaného zemědělství jako funkčního modelu pro udržitelnou produkci a spotřebu potravin, který se v západní Evropě v posledních letech velmi rozrůstá a ukazuje se být životaschopnou formou produkce a distribuce lokálních potravin.
Komunitou podporované zemědělství (KPZ) je v Evropě poměrně rozšířené a u nás se teprve začíná šířit. Řada spotřebitelů dnes hledá možnosti jak získávat potraviny z blízkého okolí. Výhodou je, že víme, jakým způsobem byly vyprodukovány a chceme-li, můžeme se o tom i osobně přesvědčit. Důvodem pro volbu místních potravin je stále rostoucí závislost na neviditelných řetězcích producentů, zpracovatelů a zprostředkovatelů, které činí celý systém produkce a distribuce potravin neprůhledný. Jednou z cest, jak zjistit a ovlivnit to, jaké potraviny nakupujeme a navíc jak bude vypadat naše zemědělství a krajina, je systém komunitou podporovaného zemědělství. Sedlák a jeho zákazník zde sdílejí rizika a přínosy zemědělského hospodaření bez dalších prostředníků.
Semináře spoluorganizují PRO-BIO LIGA, PRO-BIO RC Moravská brána.
Kontakt: Mgr.Kateřina Pařízková, e-mail: katerina.parizkova@veronica.cz, tel.: 736 762 876
Akce je pořádána jako součást projektů Komunitou podporované zemědělství – cesta k udržitelné spotřebě potravin, Podporujme svého sedláka v Brně, Místní potraviny pro Brno aneb Poznej svého zemědělce a programu Grundvig, realizovaných za finanční podpory Ministerstva životního prostředí, veřejné sbírky obchodů Nadace Veronica, Evropské unie, Ministerstva zemědělství a Statutárního města Brna. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.