Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Kalendář akcí

Obce, změna klimatu a uhlíková stopa

Termín: 11. prosince 2018 (úterý) 9.00–13.00 (akce již proběhla)

Místo konání: Brno

Obce a změna klimatu - jaký je současný stav, jakým způsobem obce přispívají ke globální změně klimatu? Co mohou obce dělat, jak zmírňovat dopady klimatických změn a jak se adaptovat? Co je uhlíková stopa, jak ji obce mohou počítat a co jim to přinese? Jak uhlíkovou stopu snížit?

Ekologický institut Veronica zve na seminář, který je určený především představitelům samospráv, veřejné správy v oblasti životního prostředí, regionální rozvoje, členům Národní sítě zdravých měst, členům místních akčních skupin a dalším aktivním lidem.

Program semináře

8.45–9.00 Registrace

9.00–9.15 Přivítání– Úvodní slovo pořadatelů: Ekologický institut Veronica – Strategie BRNO 2050: Jan Holeček, vedoucí oddělení strategického plánování, Kancelář náměstka primátora pro oblast Smart city

9.15–10.15 Nejnovější poznatky o změně klimatu: Jan Hollan, Centrum výzkumu globální změny AV ČR a Ekologický institut Veronica

Globální oteplení od 2. poloviny 19. století již překročilo hranici 1 °C. Bylo způsobeno výhradně lidskou činností. Všechny státy se shodují, že nesmíme připustit oteplení o celé 2 °C a pokud ani o 1,5 °C. Je to možné, ale vyžaduje to velkou promě­nu. To chce silnou motivaci, pro niž je potřeba rozumět fyzi­kál­ním příčinám oteplování, jeho důsledkům u nás i jinde, a také se vyznat v tom, jakými opatřeními lze epochu fosilních paliv ukončit – těmto třem oblastem se před­náška bude věnovat.

10.15–10.30 Přestávka

10.30 –12.30 Obce, změna klimatu a jejich uhlíková stopa: Viktor Třebický, CI2, o.p.s.

Jaký je současný stav, jakým způsobem obce přispívají ke globální změně klimatu. Co mohou obce dělat. Příklady konkrétních opatření z obcí. Uhlíková stopa - co to je a jak ji spočítat. Příklady výpočtů z ČR. Osobní uhlíková stopa: kalkulačka, příklady výpočtu. Jak snížit uhlíkovou stopu?

12.30–13.00 Diskuze a závěr

13.00–15.30 Metodické konzultaceMožnost individuální představení analýzy zranitelnosti vůči klimatické změně pro obce a individuální konzultace se zástupci obcí. Hlaste se předem pořadatelům. Více o analýze na www.veronica.cz/od-nas-pro-vas

Informace

Seminář je zdarma, počet míst je omezen. Z jedné organizace se může zúčastnit i více osob.Hlaste se, prosím, přes online formulář. Akce se koná ve spolupráci s Urban Centrum Brno.

Místo konání: Urban Centrum, Mečová 5, Brno. Seminář se koná v centru Brna, které je výborně dostupné veřejnou dopravou. Další informace k tématu resilience a klimatu naleznete na stránkách www.veronica.cz/resilience.

V případě dalších dotazů kontaktujte: Petr Ledvina, petr.ledvina@veronica.cz, tel: 776 057 637

O přednášejících a pořadateli

RNDr. Jan Hollan, Ph.D. Od roku 1990 propojuje astronomická témata s environmentálními: zabývá se osvětou v oboru ochrany klimatu, toků energie v budovách a ochrany nočního prostředí. V posledních dvou oborech působí i badatelsky. V oboru klimatické změny se věnuje osvětě jak skrze média a přednášky, tak i překladatelsky, editorsky, didakticky a psaním původních osvětových a výukových textů – čili tomu, aby stav vědeckého poznání v tomto oboru zprostředkoval širší, zejména české odborné i laické veřejnosti. Jeho texty (články, přednášky) a překlady v tomto oboru jsou vesměs dostupné v elektronické knihovně http://amper.ped.muni.cz/gw/. Redigoval a zveřejnil oficiální překlady Shrnutí pro veřejné činitele Čtvrté hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) a dalších dokumentů IPCC. Rovněž i dokumentů EEA, UNEP aj., včetně knihy Kodaňská diagnóza. Redigoval české vydání papežské encykliky Laudato si’.

RNDr. Viktor Třebický, Ph.D. Dvacet let se zabývá ekologií, ochranou životního prostředí a udržitelným rozvojem. Působil v Ústavu pro ekopolitiku, v Týmové iniciativě pro místní udržitelný rozvoj (TIMUR) a od roku 2013 v neziskové organizaci CI2, o.p.s. Zabývá se především vlivem chování jedinců, firem a měst na životní prostředí a snahou o jeho číselné vyjádření. Podílel se na řadě projektů v této oblasti, jejichž výsledkem je např. vydání první publikace o ekologické stopě v českém jazyce a řada dalších publikací.

Navrhl kalkulátor osobní ekologické stopy, kalkulátory určené pro města a školy (www.ekostopa.cz), kalkulátor osobní uhlíkové stopy http://www.uhlikovastopa.cz. V současné době se zabývá především uhlíkovou a ekologickou stopou na úrovni firem, ale i ve veřejné správě a na dalších úrovních a otázkám změny klimatu. Pravidelně se věnuje publikační a lektorské činnosti.

 

Analýza zranitelnosti je nástroj, který popisuje, jak je zranitelné území daného místa (obce, regionu), jaké je ohrožují hrozby a na co se zaměřit v rozvojových strategiích obcí či regionů. Výstu­pem je prioritizovaný seznam hrozeb a jejich matice. Více o analýze na www.veronica.cz/od-nas-pro-vas

 

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhod­nutí ministra životního prostředí. www.sfzp.cz a www.mzp.cz.

 

Kontakt: Mgr. Ing. Petr Ledvina

Příloha ke stažení

Stáhněte si přílohu 1: Pozvánka k tisku a šíření

1473_obce-zmena-klimatu-a-uhlikova-stopa.jpg 1473_obce-zmena-klimatu-a-uhlikova-stopa_1.jpg 1473_obce-zmena-klimatu-a-uhlikova-stopa_2.jpg
 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
«listopad 2024»
PoÚtStČtSo Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 


Zobrazit akce z archívu


   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024