Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Do 16. prosince bude na internetových stránkách www.aukceproprirodu.cz probíhat internetová aukce ve prospěch přírody. Aukce, jejíž výtěžek je určen na záchranu starých a krajových ovocných odrůd, navazuje na benefiční aukci, která proběhla v reprezentativních prostorách Nové radnice v Brně23. listopadu 2009 a díky níž se již podařilo získat 255.000 Kč.
Díky vstřícnosti více než stovky umělců se letos podařilo získat více než 250 výtvarných děl. Jedná se originály předních českých výtvarníků, díla začínajících umělců i drobnosti od studentů výtvarných škol a nadšených amatérů. Aukci podpořila také řada regionálních umělců. Díla, která svého kupce nenašla, mohou lidé nyní vydražit na internetu.
Benefiční aukci pořádá Nadace Veronica (představení nadace a jejích aktivit ke stažení výše). Ze získaných prostředků bude podpořena výsadba starých ovocných odrůd, vybudování a péče o ukázkový sad, pěstovaný extenzivním a ekologickým způsobem. Pro záchranu starých odrůd je zásadní vzdělávání, osvěta a práce v terénu. Ukázkový sad v prostředí vzdělávacího střediska Centrum Veronica Hostětín navštíví kolem 5000 lidí ročně.
Region Bílých Karpat na pomezí hranice České a Slovenské republiky je význačný svou zachovalou přírodou a krajinou. Cenné jsou zejména květnaté louky a přírodě blízké bukové lesy, pro něž bylo území vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí a v roce 1996 také jednou ze šesti biosférických rezervací UNESCO v České republice.Krajinu Bílých Karpat odedávna ovlivňoval člověk - bez kosení a pastvy by nevznikly orchidejové louky, bez potřeby využívat ovoce by krajinu neobohacovala mozaika sadů, alejí a soliterních stromů. Lidé zde povětšinou hospodařili v souladu s přírodou a dosud umějí používat postupy, šetrné k životnímu prostředí, bez jedovatých postřiků a umělých hnojiv.
Ovocné stromy mají mnoho užitečných funkcí pro člověka i přírodu. Jejich rozličné výsadby dokreslují tvář krajiny, vytvářejí prostředí pro řadu dalších rostlin a živočichů a podporují tak rozmanitost přírody. Působí proti erozi půdy, poskytují stín a ochlazují krajinu. Pro člověka byly vždy součástí zdravého jídelníčku a často i místních kulturních tradic. Genofond čítající mnoho set starých i krajově specifických odrůd ovocných dřevin je velmi významný ve šlechtitelství, umožňuje reagovat na měnící se podmínky a čelit škůdcům a nemocem. Zmíněné přírodní a kulturní dědictví je však v ohrožení vlivem změny stravovacích návyků a životního stylu. Postupně se ztrácejí jak ovocné stromy, tak znalosti a zvyky s nimi spojené.
Bělokarpatské neziskové organizace a nadšení jednotlivci se záchranou starých a krajových odrůd zabývají již přes 25 let. Proběhlo mapování odrůd, byly vysazeny genofondové sady, rozběhla se ovocná školka a ovocný koloběh uzavírají i různé způsoby zpracování ovoce - zejména sušení a moštování. Extenzivní a ekologicky šetrné ovocnářství považujeme za jeden z pilířů udržitelného rozvoje zdejšího regionu. Jeho širší prosazení je cílem letošní benefiční aukce.