Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Bydlíme 2 roky ve zbrusu nové valašské sroubenici (roubence z klasických hranatých smrkových trámů). Mezi trámy je jako izolace použita ovčí vlna. Tesaři, kteří roubenku stavěli tvrdili, že ovčí vlna je něčím napuštěna. Nicméně se každý den teď potýkáme s moly, kteří se do vlny dostaly. K vlně se dá dostat z venku, protože mezi trámy je jako těsnící vložka použito lano. To se dá vytáhnout a vlnu lze pak dostat ven. Chci se zeptat, ČÍM JI NAHRADIT? Nějakou vatou na umělé bázi? (Aby byla k mání a za přijatelnou cenu atd.) Nebo jen nastříkat nějaký prostředek do stávající ovčí vlny? Děkuji předem za jakoukoli radu.
Vážený pane Habáni,
Bohužel vám v tomto ohledu příliš neporadím. Standardní ochrana vlny se provádí roztokem borové soli (tetraboritan sodný), nemám ale bohužel příliš mnoho informací ohledně jeho účinnosti.
Viděl jsem že někteří stavitelé srubů používají PUR pěnu, to je ovšem dosti v rozporu s celkově šetrným přístupem stavby.
Asi je možné použít obyčejnou minerální vatu. Ta není nijak zvlášť drahá cca 800 Kč za kubík.
Jako třetí možnost bych viděl pečlivé utěsnění celého prostoru vyplněného vlnou. Moly kteří již ve vlně jsou se z ní nedostanou ven a noví se tam také nedostanou. Je zde ovšem reálné riziko úplného sežrání vlny a tím značného zvýšení prostupu tepla konstrukcí.
Autor: Ludvík Trnka; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Ekologické stavění Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.