Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Dobrý den !
Kloš jelení /Lipoptena cervi / je skutečně obtížný hmyz. Převážná většina samic hmyzu klade po oplození vajíčka - u klošů je tomu jinak. Samice totiž rodí dospělé larvy, které se hned kuklí. Vývoj larev probíhá ve speciálně upravené jakési děloze, kde jsou vyživovány"mléčným" výměskem z přídatných žláz. Tato zvláštní forma živorodosti se nazývá adenotrofní viviparie. Toto umožňuje klošům se množit bez většího ovlivnění počasím. Jedinou formou je redukce počtu jelenů, srnců ale i divočáků v dané lokalitě. Je známo, že počty zvěře spárkaté jsou u nás někde až desetinásobně větší, než by měly být. Vzhledem k neexistenci velkých predátorů, hlavně rysa, je otázka stavů zvěře v kompetenci Českomoravské myslivecké jednoty a dalších správců honiteb.
Pro repelentní účinky je možno zvolit silnou voňavku (ale musí být skutečně silná a musí jí být hodně) a nebo výluh koření hřebíčku v alkoholu (20 ks do 2 dc, 40 –50 % alkohol, týden odstát).
Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.