Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Proč jsou špatné smrkové monokultury?

5. 2. 2007

Dobrý den. Rád bych se zeptala, čím jsou škodlivé smrkové monokultury. V rádiu říkali, že smrkových lesů je u nás více než půlka a zároveň, že jsou velice nestabilní a že nějakým způsobem poškozují životní prostředí. Bohužel jsem nestihla celý pořad, takže mi větší část unikla. Čím tedy monokultury škodí? A proč se tedy sázejí? Má to vůbec logiku?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Smrkové monokultury jako takové škodlivé nejsou. Problém je, když se vysazují tam, kde přirozeně nemají co dělat, což je přesně to, co se děje v našich lesích. Smrk ztepilý (Picea abies) je horský a podhorský druh a přirozeně roste od cca 800 m n.m. (v horách vytváří přirozené "monokultury"), jenže je dnes zcela běžné vidět smrk v kulturních lesích ve 300 m n.m.

Proč je to nedobré? V zásadě ze tří důvodů:

a) snižuje to pestrost přírody (biodiverzitu) v našich lesích. Ve smrkových monokulturách krom smrku už nic moc jiného nenajdete.

b) takové porosty jsou nestabilní - náchylné k větrným kalamitám nebo k napadení kůrovcem.

c) trpí různé přírodní zdroje - smrková monokultura (zvláště stejnověká) neumí účinně ochránit půdu před erozí, ani není nejlepším ochráncem podzemní vody.

Proč se tedy pěstují? Protože to ekonomicky vychází nejlépe - takový smrk se dá pokácet již v 80 letech a poptávka po smrkovém dříví je víceméně stabilní. Existují ale snahy se tomuto způsobu lesnického hospodaření vyhýbat, v poslední době se vysazují i listnaté a smíšené porosty. Pokud chcete mít jistotu, že dřevěné výrobky pocházejí z lesů s šetrným hospodařením, doporučuji vyhledávat značku FSC (Forest Stewardship Council), která mimo jiné zaručí, že dřevo nepochází z monokulturních lesů těžených "naholo".

Více informací najdete na např. na www.czechfsc.cz

Autor: Vilém Řiháček; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Rostliny, zeleň Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024