Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jsou drtiče odpadů šetrné k životnímu prostředí?

Revidováno: 9. 1. 2009 (původní text: 29. 8. 2007)
Pěkný den, ráda bych napsala článek o kuchyňských drtičích odpadů. Na internetu jsou však velmi protichůdné informace, co se týká šetrnosti k životnímu prostředí. Některé zdroje uvádí, že si s tímto odpadem neví čističky rady, že je to velký problém také pro kanalizace a že v těchto místech dochází k přemnožení potkanů, údajně jsou i nějaké vyhlášky na zákaz používání. Jiné zdroje zase uvádí, že čističky tento druh odpadů vítají, protože je možné z něj vyrábět bioplyn, který mohou výhodně prodávat. Byla bych za radu, jak to vlastně doopravdy je. V ekologii se příliš nevyznám, ale ráda bych podala ve svém článku ucelené a objektivní informace. Pokud budete mít zájem, je možné vás citovat, či dát odkaz na vaší ekoporadnu. Děkuji za radu.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Pěkný den z Veroniky. S instalací kuchyňských drtičů (DKO) bývá zpravidla problém. Odpadní voda v čističce je více zatěžována organickou hmotou a na to zpravidla technologie čističek (proces čištění, kalové hospodářství atd.) nejsou uzpůsobeny. Dalším problémem je vlastní doprava rozdrcených zbytků spolu s odpadní vodou. U nás zpravidla nejsou kanalizační systémy nastaveny na dopravu takovýchto zbytků, a tak může docházet k zanášení kanalizace. Obvykle provozovatelé čističek nejsou z těchto instalací nadšeni. Zajímavý článek o kuchyňských drtičích napsal Jan Habart na serveru biom.cz. tam se dozvíte spoustu podrobných "tvrdých" dat.

Domácího bioodpadu se dá zbavit třemi způsoby: 1. domovní kompostováni (každý má svůj kompostér), 2. komunitní kompostováni, 3. oddělený sběr - jako to mají v Nové Pace či Uherském Hradišti.

Například použití drtičů v Brně je výslovně zakázáno.Podívejte se na příslušný kanalizační řád, který to zakazuje.

Autor: Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 29. 11. 2024