Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Dobrý den,
nemohu nikde najít informaci ohledně problematiky odvětrání digestoře. Stavím novostavbu ze ztraceného bednění (beton+polystyren) s nadstandardní izolací. Nikdo mi ovšem nedokáže sdělit, co se stane po provrtání díry na odvětrání digestoře (poruším tím draze zaplacenou tepelnou izolaci). Nyní řeším, zda by tedy neměla být digestoř pouze rekuperační na uhlíkový filtr. Existuje v tomto směru nějaká metodika? Děkuji.
Dobrý den
Každý prostup tepelnou izolací je samozřejmě problematický. Ohledně vzduchotechnických potrubí je to řešeno tak, že potrubí je až k jednotce tepelně izolováno. Zejména jsou tak řešeny rekuperační jednotky resp. potrubí od nich. Případ digestoře je specifický tím, že největší ztrátu tepla zde neznamená poměrně malý (i když ne zcela zanedbatelný) tepelný most samotného potrubí, ale samotný odvod teplého vzduchu při běžící jednotce. Záleží však samozřejmě také na četnosti užití.Minimalizace tepelného mostu potrubím tedy znamená: izolaci potrubí až k jednotce a pokud možno izolace samotné jednotky, uzavíratelnost potrubí v době nečinnosti jednotky.
V domech, které kromě dobré "draze zaplacené" izolace obsahují navíc automatický větrací systém s rekuperací vzduchu, se zásadně doporučuje vámi zmiňovaná cirkulační digestoř s uhlíkovým filtrem. Odtahová digestoř by zcela znehodnotila zisk rekuperátoru.
S pozdravem
Autor: Ludvík Trnka; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Ekologické stavění Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.