Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co se škvárou z pod podlahy?

Revidováno: 22. 8. 2017 (původní text: 6. 5. 2008)

Dobrý den, prosím o váš názor na "škodlivost" škváry. Renovujeme podlahu a na vyvezenou škváru jsem měla v úmyslu objednat kontejner na stavební odpad. Manžel je ale toho názoru, že škvára, po které jsme x let "chodili" (byla přímo pod prkny)a která už tam leží dobrých 20,30 let, nemůže být nějak škodlivá a lze ji navézt na zahradu a zasypat eventuálně zeminou. Mně se představa škváry na zahradě nelíbí, ale nejsem schopná dohledat konkrétní informace o její případné škodlivosti.

Poradíte?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Od roku 1983 jsou stavební materiály podrobovány kontrole - výrobce či dovozce musí jednou ročně nechat změřit radioaktivitu svých výrobků. Před rokem 1983 se škvára jako stavební materiál používala pro svoji levnost běžně, ale byla mimo kontrolu a kvůli vyššímu obsahu radonu v některých našich uhelných ložiscích se odpad ze spalování uhlí mohl kontaminovat a existuje tedy riziko, že jste vystaveni nějaké míře radioaktivity. Proto doporučujeme při zvažování, zda-li škváru v domě nechat či ne , zpracovat  buď rozbor vzorku škváry (Státní ústav radiační ochrany) nebo měření radonu v bytě/domě.  Měření koncentrace radonu v bytech provádí Státní úřad pro jadernou bezpečnost sídlící v krajských městech nebo firmy, které mají povolení tohoto úřadu měření provádět.

Další informace o radonu najdete např. ve článku pana doktora Šuty na našem webu, nebo na stránkách zmíněného Státního ústavu radiační ochrany.

Autor: Hana Chalupská; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024