Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Prosím o řadu, čím šetrně přát. Zkoušela jsem slupky z indických ořechů, ale bohužel prádlo je po vícero praních zašedlé. Děkuji pěkně, přejí hezké babi léto.
Prací ořechy, zvané též indické, jsou plody statných stromů rodů mýdelník (Sapindus), které rostou v teplém až tropické oblasti všech světadílů. U nás se používají plody pocházející nejčastěji z Indie. Stromy se pěstují právě pro své plody, které obsahují saponiny (látky, které spolu s vodou silně pění). Naznačuje to i latinský název stromů: sapo znamená mýdlo a indus ve smyslu „z Indie“.
Prací účinnost vody je cca 52 %, což znamená když budete prát jen v čisté teplé vodě a dostatečně dlouho, tak se běžně zašpiněné prádlo také částečně vypere. O málo větší prací účinnost mají ty nejlevnější, chemické, prostředky. Bohužel mýdlové ořechy, zvané též indické ořechy, mají účinné složky velmi málo, takže jejich prací účinnost je jen těsně nad hranicí vody. Dovozce přitom navíc radí, používat ořechy opakovaně. Francouzský časopis pro spotřebitele 60 Millions de Consommateur před lety testoval prací a ekologickou účinnost řady prostředků, mimo jiné i pracích ořechů. V testu došel k tomu, co píšeme výše: „Jejich účinnost se velmi blíží prací účinnosti vody nebo je s ní přímo identická.“ (V originálu: Ils sont en effet très proches, voire identiques, à ceux de l’eau !). Celý článek ve francouzštině je ke stažení ve formátu pdf (květen 2017: článek bohužel již není k dispozici ke stažení).
Prací ořechy, spolu s pracími koulemi, testovala i známá a nezávislá spotřebitelská organizace dTest a jejich výsledek je opět jednoznačný: „Mezi prací účinností čisté vody ohřáté na 40 °C, pracích koulí a mýdlových ořechů byly jen zanedbatelné rozdíly.“ (Podrobný rozbor testování a výsledků na webu hobby.cz.)
Indické ořechy se pěstují na plantážích nebo se sbírají ve volné v přírodě a je nutné je vždy dovážet z velké vzdálenosti.
Jelikož prací ořechy (v podobě slupek) perou přibližně jako voda, lze říci že prakticky nefungují - je zbytečné je používat, a nemá proto se smysl bavit o jejich ekologických dopadech a porovnat kupříkladu dovoz ořechů lodí s výrobou pracího mýdla.
Prací prostředky jde přitom i relativně ekologicky vyrobit a pořídit u nás.
Prací ořechy nejsou a nemohou být perpetuum mobile, proto se jejich prací účinnost při opakovaném použití blíží prací účinnosti teplé vody. To se týká jen samotných ořechů v podobě slupek. Pokud si koupíte z ořechů nějaký produkt, např. prací gel, který se použije jen jedenkrát, tak samozřejmě prací účinnost může být mnohem větší.
Na našem webu máme povídání o praní, včetně rad, jak správně prát a kterých přísad se vyvarovat. Ekologická poradna Veronica doporučuje české prostředky se značkou Ekologicky šetrný výrobek či s evropskou ekoznačkou „Květina“. Jejich seznam je na www.ekoznacka.cz a tam je vždy aktuální seznam všech výrobků s ekoznačkou, hledejte kategorie výrobků „prací prostředky“. Popř. jsou k dispozici výrobky s ekoznačkou Evropské unie (katalog výrobků je jen v angličtině; hledejte kategorii „laundry detergents“).
Kdo má zájem, může si prací prostředek snadno vyrobit doma v podobě mýdlového slizu.
Určitě nedoporučujeme „ekologické“ i doopravdy ekologické prostředky dovezené z velké dálky.
Autor: Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Praní, mytí, čištění Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.