Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Dobrý den. Ráda bych se zeptala na vnitřní zateplení ovčí vlnou v roubence. Články uvádějí, že se nemusí použít parozábrana. Projektant říká, že ano. Děkuji.
S výpočtem skladeb konstrukcí s použitím silně absorpčních materiálů (což jsou většinou biologická rouna jako konopí, len, sláma a ovčí vlna) je problém, neboť nebyl vyvinut žádný jednoduchý výpočtový model. Aplikuje-li se standardní výpočtový model, jak jej např. uvádí ČSN, tak vychází nepravdivé výsledky, většinou z tohoto výpočtu vznikají přehnaně bezpečná řešení. A to je zřejmě i váš případ.
Ovčí vlna má vysokou schopnost absorpce vodní páry. Tím jak pára postupuje konstrukcí k chladnějším částem, se její absolutní množství snižuje a s klesající teplotou tak nedochází k nasycení a následné kondenzaci tak brzy jako u materiálů, které schopnost absorpce nemají.
Bohužel vám ale nedokáži jednoduše říci jaká skladba bude pro vaši roubenku dostatečná. Pokud uvažujete o zateplení v tloušťce 5 cm a méně, pak bych si nedělal starosti, je možné použít jakoukoliv skladbu konstrukce bez parozábrany.
Pokud však použijete tloušťku nad 8 cm, bude nutné zamezit proudění vzduchu do izolace a před izolaci instalovat parobrzdu nejlépe ve formě omítky, nejlépe hliněné.
Pozor na vzduchotěsné řešení detailů.
Poté instalovat do místnosti vlhkoměr a větráním udržovat stabilní vlhkost 50 % a méně.
Autor: Ludvík Trnka; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Ekologické stavění Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.