Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Dobrý deň,
u známeho máme v plane vybudovať korenovu čističku odpadných vod. Su u Vás k dispozícii nejaké materiály/skriptá, podla ktorých by sme mohli postupovať. Jedna sa nám hlavne o technické a biologické riešenie spolu s legislatívnym zázemím. Mohli by ste nám poradiť pripadne iné kompetentnejšie organizácie alebo odborníkov, ktorý by na mohli v tomto poradiť?
Dobrý den,
v posledních letech vyšly k problematice kořenových čistíren odpadních vod a s určitým zaměřením na domovní čistírny a menší zdroje dvě knihy:
Pokud budete mít zájem, můžete se na mne obrátit. Kořenovým čistírnám se dlouhodobě na Výzkumném ústavu vodohospodářském spolu s VUT věnujeme.
Co se týče legislativy - je potřeba si nejprve říct, kolik na čistírnu má být napojených obyvatel; jestli je možné odvést vyčištěnou vodu do vodního toku, nebo jestli je nutné zasakovat (v tom případě bude vodoprávní úřad vyžadovat hydrogeologický posudek, který ukáže, je-li zasakování možné). Je nutné počítat s předčištěním vod před jejich přivedením do kořenové čistírny - v biologickém septiku.
Kořenová čistírna odpadních vod je takřka bezúdržbová. Má velkou ekologickou přednost v tom, že jde v podstatě o uměle vytvořený mokřad, což významným způsobem zvyšuje biodiverzitu dané lokality. Přitom se může jednat o velmi estetický prvek (různé mokřadní rostliny - kosatec, rákos, chrastice aj.).
Autor: Miloš Rozkošný; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Voda Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.