Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Škodí vydra?

Revidováno: 3. 2. 2009 (původní text: 16. 10. 2005)
Na Pohořelických rybnících jsem večer viděl zvláštní zvíře. Vypadalo jako kuna, ale plavalo ve vodě. Je možné, že by šlo o vydru? Slyšel jsem, že vydra škodí rybám. Je to škodná anebo je třeba ji chránit?
Doporučení Ekologické poradny Veronica
Podle popisu a chování zvířete jde zřejmě skutečně o vydru. Pokud jde o její škodlivost nebo užitečnost, je třeba si uvědomit, že jde o ryze ekonomické a nikoliv ekologické pojmy.

Člověk jako biologický druh, ať už si to připouští nebo ne, vstupuje s většinou jiných biologických druhů do běžných ekologických vztahů. Příkladem je poměr symbiózní (spolupráce), komensálský (společný zdroj potravy), parazitický (využívání) a podobně. V případě vydry říční jde o vztah vysloveně konkurenční. Člověk i vydra mají spadeno na sladkovodní ryby. Zatímco u člověka tvoří ryby jen poměrně malou část jeho všežravého jídelníčku, je vydra na ryby prakticky odkázaná, i když také v jejím jídelníčku se objevují i jiní živočichové a dokonce i rostlinná strava. Konkurence na volných tocích ještě není tak velký problém. Pokud si ale člověk vytvoří rybníky s rybí násadou, či vysazuje pstruhy do potoků a začne považovat tyto vodní plochy za svůj ranč a ryby za svoje krávy, nastává konflikt. Z vydry se stává "zlodějka," která krade. Kdo krade, ten je zločinec, a zločince je třeba zastřelit. Jediným, čím může vydra za své zločiny zaplatit, je její kožich. A to je další důvod, proč po vydře člověk jde.

Vydra patří podle platné legislativy k druhům silně ohroženým. Zároveň je však zcela nesmyslně zařazena v myslivecké vyhlášce mezi druhy, které mají dobu lovu. Samotný fakt, že má vydra dobu lovu, nenahrazuje povolení k lovu od ochrany přírody. Vede to však ke zmatkům, na které v důsledku doplácí vydra. Vydra není přímo závislá na čistotě vody, potřebuje však dostatek potravy, tedy hlavně ryb. To, že na mnoha oblastech České republiky vymizela, bylo způsobeno především vychytáním a vystřílením. V současné době se vydra zase rozšiřuje, takže je možné se s ní setkat i na jižní Moravě, i když zatím vzácně.

Autor: Radka Jarušková; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024