Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Jak je upraveno pálení odpadu i přírodních materiálů na otevřených ohništích?
Na otevřených ohništích, zahradních krbech nebo otevřených grilovacích zařízeních lze podle zákona o ochraně ovzduší (č. 201/2012, paragraf 16) pálit pouze suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami. Mezi suchý rostlinný materiál patří i dřevo. Je zakázáno pálit obaly od plastů, igelit, barevné časopisy a noviny, chemicky ošetřené dřevo (okenní rámy, dřevotříska, dřevo ošetřené laky nebo barvou), vlhké zahradní odpady, plasty, gumu, chemické přípravky apod. materiály u jejichž spalování vzniká velké množství pro člověka škodlivých emisí. Většina z nich zůstává ve vzduchu ve výšce 10 metrů a poté klesá zpátky na zem.
Pálení listí, klestu a shrabané trávy není zákonem výslovně zakázáno, ale vždy musí jí o suchý materiál. Pokud však není listí napadeno některou karanténní chorobou (např. bakteriální spála jabloňovitých), nemusíme se bát jeho zkompostování. Ovšem i na pálení listí na zahradě platí určitá pravidla a omezení, které stanovuje zákon.
Pro podnikající fyzické a právnické osoby platí, že musí plánované pálení rostlinných zbytků ohlásit příslušnému operačnímu středisku HZS (hasičského záchranného sboru) v kraji. Při ohlašování musí uvést datum a místo pálení, zodpovědnou osobu, přibližnou dobu pálení a kontakt. Povinnost ohlášení pálení pro řadové občany není zákonem stanovena, při pálení většího množství zbytků se však doporučuje. Oheň se nesmí zakládat na místech se vzrostlým porostem, loukách a strništích. Tzv. palné dny si zpravidla obce či městské části samy určují obecní vyhláškou. Pokud vyhláška není, lze (suchý materiál) pálit kterýkoliv den.
Pokud rostlinné materiály (zvláště listí) spálíme, energie, která je v nich obsažena, nám k ničemu neposlouží (jen ohřeje vzduch). Na přírodní zahradě je lepší rostlinné materiály využít do kompostu, díky němuž získáme kvalitní hnojivo do záhonů. Výjimkou by bylo výše zmíněné listí napadené nějakou karanténí chorobou. Pokud máme možnost, větve štěpkujeme a přidáváme do kompostu také. Listí je možné ponechávat i pod stromy (případně ho shrabat ke kmeni), kde se z něho uvolňují živiny a vrací se zpět do půdy, tzv. mulčování.
Autor: Veronika Frélichová; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.