Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Koupila jsem dceři pláštěnku a až po rozbalení jsem zjistila, že pláštěnka je z PVC a byla vyrobena v Číně. Jak může pláštěnka obsahující ftaláty ohrozit zdraví dítěte? Dá se někde otestovat, zda neobsahuje ftaláty a jaká je případně cena takového testu?
PVC je materiál, s nímž je spojená velká řada zdravotních i ekologických rizik a to jak při výrobě a používání, tak i při likvidci tohoto materiálu. Doporučujeme se mu proto co nejvíce vyhýbat. Zdraví nebezpečné jsou zejména některé druhy ftalátů (některé ftaláty byly již zakázány, ale výrobci je nahradili novými formami, které mohou být taktéž nebezpečné). Přitom riziko ftalátů pro dětský organismus je vyšší než pro dospělého člověka.
Doporučuji velmi k pročtení stránky české neziskové organizace Arnika, která se problematice PVC věnuje dlouhodobě - http://arnika.org/pvc-a-deti
Na těchto stránkách také naleznete seznam vybraných nebezpečných výrobků, u kterých byla analýza obsahu nebezpečných látek již provedena. Je zde i několik pláštěnek.
K vašemu dotazu připojuji také vyjádření Milana Havla a Kamila Repeše ze zmiňované Arniky, kteří se toxickým látkám věnují.
Milan Havel: "Osobně bych test nedoporučil, protože pokud je pláštěnka z PVC tak pravděpodobně problémové ftaláty obsahuje a test bude stát asi vic než pláštěnka. Čím více chemických látek tohoto tipu budou mít lidé kolem sebe, tím víc se jich pak muže objevit v těle. Používat přirozené materiály, na které jsme zvyklí, je tedy naše prevence. Vlastní výroba PVC a nakládání s ním bude mít patrně větší dopad na zdraví nez užití pláštěnky (nevím, zda ji mohou dávat děti do pusy, u vyrobku pro děti je třeba zvážit různé možnosti).
Kamil Repeš: "otestovat výrobky z PVC samozřejmě lze, ale osobně bych to nedoporučoval, protože testy jsou dosti drahé. Jeden náš klient z poradny si nechal otestovat PVC krytinu a test ho vyšel na více jak 4tis korun. Takové analýzy provádí například Zdravotní Ústav v Hradci Králové nebo ITC Zlín, ale jistě i další specializované laboratoře. Příště bych doporučil koupit pláštěnku z jiného materiálu, než je PVC. Jinak samotné nošení pláštěnky zřejmě žádná zdravotní rizika mít nebude, mnohem horší bude její výroba, jelikož samotná výroba předmětů z PVC značně zatěžuje životní prostředí. Ftaláty se mohou uvolňovat do lidského těla například žvýkáním nebo cucáním daného předmětu, takže zdravotní nebezpečnost se týká především menších dětí a PVC hraček nebo výrobků pro děti."
Autor: Monika Popelková; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.