Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Na naší chalupě nacházíme vždy v květnu plcha velkého. Přespává v šuplníku v dílně. Má sice silný spánek, ale když se vzbudí, strašně se bojí a velice dobře skáče. Zajímalo by mě, jestli by mi plch ublížil, kdybych si ho chtěla chytnout a pochovat. Je vůbec plch velký člověku nebezpečný?
Plši jsou občasnými obyvateli chat a podobných objektů, pokud jsou jejich střechy v kontaktu se stromy v lese nebo se alespoň nacházejí v těsném sousedství rozsáhlejších křovinatých porostů. Běžný je plch velký, až 18 cm dlouhý, stříbrošedě zbarvený hlodavec s huňatým ocasem, stejně dlouhým jako tělo. Připomíná malou veverku.Po větvích jsou schopni proniknout i zdánlivě nepatrnou skulinou do půdního prostoru, vyhledávají izolační prostory ve stěnách a stropech. Mají výhradně noční aktivitu, potrava je smíšená. V říjnu upadají do dlouhého zimního spánku, jako jediní z našich hlodavců. Plch velký se ozývá vrčivými a pískavými zvuky, což společně se zvuky vznikajícími jeho pobíháním a škrabáním na půdě a ve stěnách působí „hrozivě“ a nepříjemně. To jsou však ale také asi jediné znaky jeho negativního působení. Pro svou malou četnost byli plši již v minulosti prohlášeni za chráněná zvířata a proto je rozhodně nechytáme.
Jako všichni savci může i plch přenášet nejrůznější choroby včetně vztekliny, proto je dobré se ho netýkat. Mohl by v sebeobraně i kousnout.
Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.