Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Potřebuji doma obnovit řadu nátěrů. Rád bych však použil barvy šetrné k životnímu prostředí. Existují nějaké ekologické barvy a jak je v obchodě poznám?
Za šetrné k životnímu prostředí se považují barvy a laky, které jsou vodou ředitelné. Při práci s nimi není třeba použít rozpouštědla a ředidla, která obsahují těkavé organické látky. Řada těchto látek je nebezpečná pro lidské zdraví nebo poškozují životní prostředí.
Z hlediska domácího prostředí jsou nejméně závadné výrobky s atestem na dětské výrobky (např. norma ČSN EN 71-3), který zaručuje, že jsou vhodné pro použití na hračky a pro styk s potravinami.
Nakupujeme nátěrové hmoty s certifikovanou ekoznačkou. Ekoznačka klade na výrobek požadavky tak, aby se minimalizovaly nepříznivé dopady jeho výroby i použití na životní prostředí. V případě barev je to například omezení těkavých a semitěkavých organické sloučeniny (zvaných VOC, SVOC), omezení při používání pigmentů (barviv) obsahujících těžké kovy a obecně co nejnižší obsah škodlivých látek. Podívejte se třeba na kritéria evropské ekoznačky pro barvy (v češtině). Mechanismus udělování značky zajišťuje, že spotřebitel nemusí pro ověření své ekologicky dobré volby shánět další nezávislé informace. Je to velká výhoda proti značkám a nápisům, které dávají výrobci na obaly svých výrobků sami a jejichž význam a obsah si lze ověřit jen velmi složitě. Přečtěte si více o ekoznačení.
Řadu let národní ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek, kterou propůjčuje Ministerstvo životního prostředí, měla kategorie výrobků „nátěrové hmoty vodou ředitelné“. Výrobky z ní postupně zmizely a už ani není ona kategorie.
V našich obchodech lze pořídit nátěrové hmoty, včetně laků s německou ekoznačkou Modrý anděl (Der Blaue Engel), hledejte např. „barva na dřevo modrý anděl“ nebo „lak na dřevo modrý anděl“. Seznam všech ekobarev a ekolaků se značkou Modrý anděl.
Lak na dřevo s německou ekoznačkou Modrý anděl (Blauer Engel)
Existuje evropská ekoznačka "EU květinka" s kategorií barvy pro vnitřní i vnější použití, je tam několik stovek různých barev. Nejbližší výrobci s touto ekoznačkou jsou z Polska a Německa. Některé výrobky se dají koupit i v ČR. Existuje rakouskou ekoznačku "Umweltzeichen" a v ní kategorie laky a barvy, výrobky držitele se dají koupit i u nás.
V nátěrových hmotách by neměly být obsaženy sloučeniny, které obsahují olovo, kadmium, čtyřmocný chróm a jiné toxické kovy a prvky. Aditiva by neměla obsahovat deriváty kyseliny ftalové (změkčovadla) a alkylfenol ethoxyláty.
Podrobné údaje o složení a vlivu jednotlivých složek na lidské zdraví se dají zjistit z bezpečnostního listu výrobku. Ten lze získat od prodejce. Solidní firmy mívají bezpečnostní listy ke stažení na svých internetových stránkách.
Interiérové barvy na zeď se vesměs považují za šetrné k přírodě. Nikdy nebyly na trhu barvy na zeď s českou značkou ekologicky šetrný výrobek. Existují interiérové barvy s německou ekoznačkou Modrý anděl, které se dají sehnat i u nás. Seznam držitelů německé ekoznačky barev na zeď. Pro výmalbu postačí dle nás nakoupit libovolnou interiérovou barvu nejlépe vyrobenou z ČR. Pozor! Většina barev je z dovozu, zahraniční jsou i ty, které se tváří a spotřebitelé znají jako tradiční české, vyrábí se třeba v Maďarsku, Německu, Polsku. Snadno si omylem koupíte „tradičně českou“ barvu od americké společnosti vyrobenou v Maďarsku.
Kromě doporučení výše je možné používat zejména na napouštění savých materiálů (dřevo, cotto aj.) napouštědla na bázi rostlinných olejů, nebo přímo rostlinný olej. Dostupný je zejména lněný olej. Na otěrem namáhané povrchy je vhodné používat tzv. tvrdé oleje (směs olejů s vyšším obsahem pryskyřičných látek) a nebo vosky. K povrchové úpravě dřeva je možné použít také šelak. Tato pryskyřice živočišného původu je prodávána v tuhém stavu a je rozpustná v lihu. Šelak je možné zakoupit v potřebách pro restaurátory.
Autoři: Hana Chalupská, Ludvík Trnka, Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.