Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Snažím se přesvědčit své kolegy v práci, aby třídili alespoň papír, ale neustále narážím na pořád se opakující argument: stejně to sesypou všechno do jednoho kontejneru...
Dokonce i kolegyně, která mě dosud podporovala, říkala, že před 3 dny na vlastní oči v Bystrci na sídlišti viděla jak přijeli klasičtí popeláři a poté co vysypali popelnice se směsným odpadem, tak do stejného prostoru vysypali i obsah kontejneru na papír a plast. Opravdu se toto v Brně děje a třídíme zbytečně? Tento argument koluje jako úspěšný blokátor jakékoliv snahy o třídění... Cos s tím?
Děkujeme Vám za Váš důležitý dotaz. Pokud nějakou věc umístíme do sběrné nádoby na komunální (tedy netříděný nebo-li směsný) odpad, stává se tímto dále nevyužitelnou zátěží, za jejíž likvidaci je třeba zaplatit.
Je jedno, zda jej ukládáme na skládku nebo do spalovny, pokaždé svozová firma za odevzdaný komunální odpad zaplatí.
V případě, že nepotřebnou věc (např. PET lahev) uložíme do kontejneru na tříděný odpad, stává se cennou surovinou, se kterou svozová firma dále obchoduje - prodává ji a má z ní zisk.
Svozové firmy by se tedy nechovaly příliš chytře, pokud by sypaly papír do kontejneru na směsný odpad, prodělaly by na tom totiž hned dvakrát - jednak by jim ušel zisk z prodeje vytříděného papíru, za druhé by se jim zvýšil poplatek za likvidaci směsného odpadu.
Pokud k něčemu takovému dojde, tak se domnívám, že jde o závažné pochybení pracovníka dané firmy. Pokud jste svědkem něčeho takového, doporučujeme svozové auto sypající papír ke komunálu vyfotit. Fotku s uvedením: místa, data a hodiny, kdy se situace odehrála, nám prosím pošlete nebo kontaktujte Vaši obec, která by měla mít se svozovou firmou uzavřenou smlouvu.
Obec to jistě bude zajímat také proto, že dostává finanční příspěvek od společnosti Ekokom (pokud s ní má uzavřenou smlouvu, což většina obcí má) podle množství vytříděného odpadu. Pokud by obci tedy nějaká svozová firma snižovala množství vytříděného odpadu (a tedy i finanční příspěvek od Ekokomu), tak by obec měla nejspíše velké výhrady a bylo by dobré ji o tom informovat.
Navíc, občas to s tím svozem není úplně jednoznačné. Např. sklo barevné i čiré se opravdu sype do jednoho auta, to má však dvě oddělené komory (čiré střepy jsou velmi cenná komodita, nicméně je jich málo a pro efektivní svoz jezdí tedy dvoukomorové auto). Na druhou stranu opravdu nevím o tom, že by jezdila svozová auta s možností oddělit komunální odpad a tříděný.
Z výše uvedeného vyplývá, že ačkoliv se laicky může zdát, že nejvýhodnější je pro svozové firmy "sypat všechno do jedno pytle", je tomu právě naopak. Nevytříděný odpad nikomu neprodáte, jen za něj dále zaplatíte. Naopak tříděný odpad je cennou surovinou, kterou firmy prodají a profitují z ní také obce.
Vedle ekonomického aspektu hraje samozřejmě roli i ten ekologický - environmentálně příznivější je odpad třídit. I samotné třídění je však jen náplastí na celý problém s odpady, pro přírodu je nejlepší, pokud produkujeme odpadu co nejméně, pokud se snažíme jeho vzniku zamezit. Když už odpad vznikne, tak je samozřejmě nutné třídit (případně věc opravit, znovu využít apod.)
Více informací k tomu, jak snížit množství odpadu, najdete třeba v publikaci Nekup to!, která je volně ke stažení na našich stránkách.
Autor: Monika Popelková; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.