Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Jestli jsem to dobře pochopila, tak za nejekologičtější žárovku se považují LED žárovky. Po rozhovoru s osvícenou paní v prodejně svítidel jsem nabyla dojmu, že svícení s nimi je sice energeticky nejúspornější, ale že prý snad výroba je dost neekologická. Doporučila mi spíš halogenové žárovky. Ty sice nejsou tak úsporné, nicméně výroba je prý méně zatěžující pro životní prostředí. Veronico, raď :) Jaký umělý zdroj světla je ze všech stran nejlepší?
Děkujeme Vám za Váš dotaz, je skvělé, že hledáte nejekologičtější řešení pro Vaši domácnost. To na co narážíte, se jmenuje posuzování životního cyklu (používá se často anglická zkratka LCA). Je to metoda posuzování životního cyklu produktu nebo služby z hlediska jeho působení na životní prostředí. V úvahu bere procesy od těžby nerostných surovin přes dopravu, výrobu, užití až ke konečnému zpracování jako odpadu a zohledňuje energetické a surovinové náklady a dopad na životní prostředí pro každý z nich. Důležité jsou zejména emise do ovzduší, vody i půdy a spotřeba energie a materiálů.
Většinou se v posouzení porovnává navzájem více výrobků se stejnou funkcí. To jde udělat např. pro obyčejnou žárovku, zářivku a LED světlo za nějakou danou jednotku. Tak to udělala např. firma Osram, podívejte se na přehledný výsledný obrázek (v angličtině, snad to bude srozumitelné). Vše je vztaženo na plánovaný provoz 25 000 hodin. Hodnocení je rozděleno na výrobu a provoz. U výroby se projeví, že na celou dobu stačí 1 LED světlo, zatímco spousta obyčejných žárovek (i halogenových výbojek). Celkově méně než jen 2 % energie se spotřebuje na výrobu, více než 98 % energie tvoří elektřina spotřebovaná provozem.
Do porovnání lze přidat i halogenové výbojky, je to ukázáno na webu firmy Osram (opět anglicky). Zcela podobné výsledky vyšly firmě Philips (v angličtině, celkové výsledky jsou na str. 19). Podobně to vyšlo firmě Cree, kdy osmistránkové shrnutí Energetická účinnost a životnost světelných zdrojů je dostupné i v češtině.
Aneb LED i zářivky vychází mnohem lépe než žárovky a halogenové žárovky. Halogenky byly jen krok stranou, úspora energie byla jen 20 % oproti zářivce a v celkové bilanci také nic moc. LED/zářivky potřebují na provoz jen 1/5 energie.
Pokud shrnume informace tak halogenové žárovky si rozhodně nekupujte! Normální žárovky nechte dosloužit tam, kde se svítí velmi málokdy (sklep, sklad apod), jinde je vyměňte. A nově už prakticky všude dávejte pouze LED světla. Ta, kromě toho že jsou o něco úspornější, tak vydrží déle a nevadí jim časté zapínání (chodby, WC, koupelna...) LED světla také můžete mít s úzkým směrovým kuželem světla vhodným např. do lampiček, což vám jiná technologie neumožní.
Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica
Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.