Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Opad listí

4. 11. 2005
Letošní podzim je plný slunce a krásně zbarveného listí, procházky ve městě i v přírodě jsou velkým zážitkem a člověka při nich napadá spousta otázek: Proč stromy vlastně ztrácejí listí? Na jaký popud? Jak listy mění barvu?
Doporučení Ekologické poradny Veronica
Ztráta listů opadavých stromů je v přírodě jev tak nápadný a pravidelný, že podle něj dostal listopad své jméno. Hlavním důvodem, proč stromům každoročně listí opadává, je uchování vlhkosti. Široké listy mají značné povrchové plochy a vypařováním vydávají obrovské množství vlhkosti. V zimě při zamrzlé půdě ustane zásobování kořenů vláhou a uchování vody se stane prvořadou záležitostí. Jehličnany s jehličím mají mnohem menší povrchovou plochu a mohou přežít, aniž by listy shazovaly.

Sezónní shazování listí je ovládáno kombinací krátkého dne a nízkých teplot. Když poměr denního světla, tmy a chladu dosáhne kritického bodu, odpoví na to typický širokolistý strom vytvořením přehrádky zvláštních korkových buněk v místech, kde je řapík listu připojen k větvi. List pak pomalu odumírá, protože byl izolován od cévních svazků. Spoj se oslabuje, až list ze stromu spadne. Drobnou jizvu, která zůstala po opadu listu, zacelí další vrstva specializovaných buněk : ta chrání strom proti ztrátě vlhkosti a proti vniknutí hub. Když začnou být listy ochuzovány o živiny a vlhkost, přestanou tvořit zelené chlorofylové barvivo. Starý chlorofyl se rozpadá a zelená barva mizí. Začíná převládat barvivo žluté a oranžové, jež je přítomné neustále, ale je doposud maskované chlorofylem. Mohou se objevit i barvy červené a nachové. Ty vznikají díky sérii chemických reakcí, jichž se účastní cukry, které se v listu tvoří za nočního chladu.

Zvláštní kapitolou opadávání listů je předčasné usychání listů kaštanů (správně jírovců) již koncem léta. Může za to škůdce kaštanů - klíněnka jírovcová, jejíž housenky napadají právě listy kaštanů a tím způsobují jejich předčasné usychání a opadávání. Protože se dospělí motýlci líhnou na jaře z přezimujících kukel uložených uvnitř opadaného listí, jeví se jako nejlepší způsob ochrany kaštanů ve městech důkladné vyhrabávání listí s jeho následným kompostováním. Dřívější rada listí pálit se nedoporučuje, protože v opadaném listí přezimují i kukly jiného hmyzu, např. i přirozeného nepřítele klíněnek. Zatímco kukly klíněnky se kompostováním zničí, kukly chalcidek (tak se jejich nepřítel nazývá) zůstanou živé.

Autor: Hana Chalupská; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Rostliny, zeleň Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024