Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam vyhodit prázdnou tonerovou kazetu?

28. 4. 2021

Poradíte mi, prosím, kam vyhodit prázdnou originální tonerovou kazetu? Tuším, že je to v rámci legislativy bráno jako elektroodpad, nicméně jsem se dočetla, že do červeného kontejneru by přijít neměl kvůli zbytku práškové barvy, kterou může obsahovat. Ráda bych ji odevzdala do nějakého sběrného boxu pro tonery. Nevíte, prosím, kde se takové boxy v Brně nacházejí?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Tonerová kazeta je celkem složité zařízení, obsahuje vlastního práškový toner, i spoustu plastových a kovových dílů, ale i elektroniku. Prázdnou tonerovou kazetu je nejlepší znova naplnit: je to nejlevnější, i nejekologičtější. Někdy se tomuto způsobu říká renovace, jelikož nejde jen o prosté naplnění novým tonerovým prachem, ale vyčištění či výměnu vadných částí. Společností, které tonery znovu plní, je řada.

Foto W. Carter, Wikipedia Commons, licence CC BY-SA

Dokonce je možné, že toneru máte v kazetě dostatek, jen počítadlo (čip), který v něm je umístěšno, hlásí že už je prázdná. Čip si lze si nechat vyměnit nebo si ho můžete zakoupit a vyměnit sama. Hledejte ve vyhledávačích: čipy do tonerů, čipy do tonerů výměna. Někdy se podobné zařízení nazývá reseter, nebo resetovací kolečko.

Kam s tonerem, který už nejde naplnit nebo opravit?

Tonerové kazety jsou podle zcela nového zákona o výrobcích s ukončenou životností (č. 542/2020 Sb.), který platí od ledna 2021, považovány na malé elektrozařízení. Pro výrobce či dovozce platí příslušné povinnosti, mimo jiné zajistit tzv. zpětný odběr použitých výrobků.Tento odběr zajišťují výrobci či takzvané kolektivní systémy. Podobně systém platí u většiny elektrospotřebičů, pneumatik nebo baterií. V České republice provozují tento kolektivní systém společnosti Asekol, Ekolapm, Elektrowin, Rema a Retela. Vyhledávač místa zpětného odběru elektrozařízení.

Toner by tedy od vás zdarma vzít tam, kde jste si ho koupila, či vás odkázat jinam, kde to udělají či na nějaký zmíněný kolektivní systém. Pokud toner pochází z domácnosti (ne z instituce), je kratší než 25 cm a je zakoupen v prodejně větší než 400 m2, tak ho můžete vždy, bez ohledu na značku a bez vázání na nákup nového zboží, odevzdat v místě prodeje takového zařízení. Prodavačky a prodavači vás nesmí v tomto případě odkázat na jiné místo odběru nebo na ten zmíněný kolektivní systém.

Veřejně přístupné červené kontejnery jsou soukromou iniciativou společnosti Asekol, nejde o systém sběru odpadů provozovaný městem, najděte si pro vás nejbližší. Patří do nich drobná elektrozařízení, tedy snad i tonery.

V některých společnostech a firmách mají pronajaty různé krabice na starou elektroniku, včetně tonerů. Podobné jsou v obchodech krabice na baterie a akumulátory. Většina těchto krabic je však veřejnosti nepřístupných a není nikde dostupná mapa jejich umístění. Krabici na nevyužitelné tonery do organizací nabízí Asociace renovátorů tonerů, zajistí jejich výměnu při zaplnění (či jim ji lze poslat poštou). Krabici na drobnou elektroniku, včetně tonerů, nabízí dále REMA nebo Cart4Future.

Toner jako nebezpečný odpad

Jen pokud nejde výrobky vrátit v režimu zpětného odběru, např. když hrozí vysypání toneru a znečištění okolí nebo dalších zařízení, lze je odevzdat jako standardní odpad, tedy např. do sběrného střediska odpadů jako nebezpečný odpad. V Brně do všech a jinde asi taky. Tam ale bohužel skončí v přihrádce nebezpečný odpad a ten se likviduje v nějaké spalovně nebezpečného odpadu, nijak se již materiálově nevyužije. Na další využití se ze střediska odpadů dostane jen v případě, že bude součástí tiskárny, kopírky či multifunkčního zařízení - pak přijde do kontejneru na elektrozařízení. To ale není váš případ samostatného toneru.

Většina výrobců elektrozařízení má taky svůj program na recyklaci tonerů, tedy na jejich vrácení, např. Canon, OKI, HP nebo Konica Minolta.

Toner v žádném případě nepatří na skládku, jelikož jako elektrozařízení podléhá zmíněného zpětnému odběru.

Shrnutí: Jak naložit se starým tonerem ještě není zcela jednoduché a intuitivní, nejlepší je znova plnit či si je nechávat znova plnit. Pokud už to nejde, vracet jako tzv. zpětný odběr. Do sběrného dvora mezi nebezpečný odpad patří až jako krajní varianta.

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024