Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Máte jistě na mysli žížalový domácí kompost. Ten se používá na ekologické zlikvidování biologicky rozložitelného domovního odpadu a jeho produktem je menší množství velmi kvalitní hlíny, která se hodí třeba právě do květináčů.
Do takového malého kompostu jsou velmi vhodné zbytky zeleniny a ovoce, jejich slupky, skořápky z vajec (lépe rozdrcené), uschlé listy květin, vylouhovaný čaj i se sáčkem, kávu i s papírovým filtrem, menší množství jídla (záleží na velikosti kompostu, vhodné jsou např. těstoviny, vařená nebo syrová zelenina, méně již pečivo). Dále je možné přidávat menší množství natrhaných novin nebo pilin - třeba podeslýlku křečků (vhodně upravují vlhkost).
Do malého domácího kompostu by však neměly přijít věci plesnivé nebo jakékoliv předměty s obsahem nebezpečných látek (barviva, ředidla, lepidla), nedopalky cigaret, zbytky masa, kosti, tuky, oleje, slupky ze salámů, kůže. Žížaly samozřejmě nedokáží rozložit nic z kovu, plastu, skla, gumy apod. V kompostu by také neměl být nadbytek dřevěných částic - pilin, větviček, kůry - protože se rozkládají poměrně pomalu a při rozkladu odebírají z půdy dusík, který potom chybí rostlinám.
Nezapomeňte kompost pravidelně zalévat, aby hlína měla přiměřenou vlhkost. Důležité je, nezahltit kompost nadbytkem odpadu (základ vždy musí tvořit kvalitní zemina).
Autor: Vilém Řiháček; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.