Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Dobrý den!
Pokud máte k dispozici lastury, srovnejte jejich velikost a tvar.
Škeble rybničná (Anodonta cygnea)měří až 220 mm, je našim největším měkkýšem. Je silně ohrožená. Žije ve stojatých bahnitých vodách téměř po celé Evropě. Obrys lastur protáhle vejčitý. Lastury tenkostěnné, uvnitř s modrozeleným třpytem. Vrcholové lišty mají eliptický průběh a jsou rovnoběžné se soustřednými přírůstkovými čarami. Horní a spodní okraj téměř rovnoběžné.
Škeble říční (Anodonta anatina) je jedním z nejhojnějších druhů mlžů . Žije v tekoucích vodách. Délka lastury 75-120 mm, šířka 45-64 mm. Lastura je kosočtverečně vejčitá. Vrcholové lišty jsou přímé, nejsou rovnoběžné s přírůstkovými čárami. Lastury tlustší, obvykle uvnitř bělošedé.
Pokud jsou lastury větší než 120 mm jde vždy škebli rybničnou, u menších lastur srovnejte tvar. Pokud je tvar poněkud kosočtverečný nikoliv pravidelně vejčitý jde o škebli říční.
Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.