Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Škeble rybničná /(Anodonta cygnea)/ měří až 220 mm, je našim největším měkkýšem. Je silně ohrožená. Žije ve stojatých bahnitých vodách téměř po celé Evropě. Obrys lastur protáhle vejčitý. Lastury tenkostěnné, uvnitř s modrozeleným třpytem. Vrcholové lišty mají eliptický průběh a jsou rovnoběžné se soustřednými přírůstkovými čarami. Horní a spodní okraj téměř rovnoběžné, na rozdíl od příbuzné škeble říční. Pokud jde o druh škeble řibničná , je to zvláště chráněný podle zákona 114/92 Sb a jakékoliv manipulace (i když související s běžným hospodařením) s hladinou musí být odsouhlaseny orgánem ochrany přírody, to je v tomto případě MŽP a nebo příslušná CHKO (chráněná krajinná oblast) V tomto rozhodnutí orgánu ochrany přírody musí být napsáno, jak muže hladina zaklesnout a nebo co v době snížení hladiny se škeblemi dělat.
Škeble rybničné většinou žijí v hloubkách do dvou metrů, ale krátkodobě mohou přežít ve větších hloubkách nebo i ve vlhkém bahně. Dlouhodobé a úplné vypuštění rybníka zcela jistě nepřežijí. Bez konkrétní znalosti území ovšem není možné dávat žádné rady a je třeba vždy vyžadovat rozhodnutí orgánu ochrany přírody.
Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.