Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Zemní mravenci si velmi často chovají mšice, podobně jako další druhy, je možné, že ty Vaše sazeničky okusují i mšice, mravenci samotní by pravděpodobně rostlinám tolik neuškodili. Zřejmě velmi dobře v letošní zimě, kdy půda nebyla pod sněhem zmrzlá, přezimovali (y). Mulčování na povrchu v tomto případě nepomůže, protože tento druh mravenců žije pod zemí, kde si také budují chodbičky a mraveniště. Bylo by tedy potřeba zapravit do půdy kolem sazenic nějakou aromatickou látku, ideální by bylo například větší množství kávové sedliny (zkuste vyptat někde v kavárně) nebo sušená levandule, cayenský pepř, paprika, případně roztok nějakého éterického oleje. Mravenci také nemají rádi ocet, bylo by nutné ho nejméně 1:1 ředit vodou, ale to byste si musel odzkoušet napřed v malém, jak na to budou reagovat rostliny, používá se to spíše k odrazení mravenců na kuchyňské lince, kde ocet uschne. Principem většiny navrhovaných postupů je zrušit mravencům jejich pachové stopy překrytím nějakou aromatickou látkou, vyzkoušejte, co je pro Vás nejlépe dostupné.
Také se můžete pokusit mravence vychytat - dříve se to dělalo tak, že se na půdu (případně můžete i překrýt zeminou) položila uvařená lebka nějakého dobytčete, třeba ovce nebo prasete, pro mravence jsou zbytky masa velkým lákadlem a po několika dnech se do lebky přestěhují.. Někdy to funguje i s kameninovým květináčem vystlaným senem, nejlépe namočeným také třeba v masovém vývaru, možná by pomohla i psí konzerva se zbytky masa apod. Nádobu s mravenci je nutné na lopatce odnést mimo zahradu.
V paneláku jsme drobným mravencům (faraonům) dávali mleté maso smíchané s boraxem, který se dá koupit v drogerii. Mravenci si to nosili do hnízd a údajně královna pak přestala plodit.
Na Vašem místě bych část sazenic zelí přesadila na jiné místo a prohlédla, zda na nich nejsou mšice, ty by bylo nutné oprat. V okolí kořenů můžete také rozptýlit velmi jemně mleté vápno, to mravencům nedělá dobře.
Smrček v květináči také přesaďte, nejlépe do lesní půdy, kořeny
operte, ale v tomto případě vápno nepoužívejte, smrk má rád spíše kyselou půdu.
Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica
Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.