Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Toxické látky v ovoci

28. 1. 2011
Jak zjistit obsah toxických látek či plísní v ovoci? Existuje někdo, kdo dělá analýzu ovoce po přinesení? Např. pokud bylo skladováno ve vlhkém sklepě nebo ošetřováno pesticidy - jak zjistit, co obsahuje a zda-li je to bezpečné pro zdraví.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Zjistit obsah toxických látek či plísní je možné speciálními laboratorními metodami. V České republice existuje přinejmenším několik laboratoří (např. SZPI, VŠCHT atd.) , které jsou schopny analýzy provádět. Nicméně je třeba si předem ověřit, jaké látky chcete stanovit (např. pesticidů je na světě vyráběno více než 1000 a žádná laboratoř nemá akreditované metody pro stanovení všech) a předem s laboratoří domluvit termín analýz, její rozsah a cenu.

Vzhledem k náročnosti analýz nelze předpokládat, že by mělo smysl pro běžného malospotřebitele ověřovat laboratorními analýzami obsah pesticidů nebo plísní. Obávám se, že obsah pesticidu v malém množství ovoce skladovaného ve sklepě se tedy nevyplatí zjišťovat zadáváním takových analýz.

Co se plísní týče, může malospotřebitel riziko alespoň pomoci snížit vizuální kontrolou skladované ovoce. Vyřazení nahnilých nebo jinak poškozených kusů. A kontrolou, např. v případě jablka řezem přes jádřinec, kde je možné odhalit plíseň na povrchu jinak nezjistitelnou.

Pokud nakládáte s ovocem systematicky a ve větších kvantech, např. jako pěstitel, obchodník nebo zpracovatel, může být pro Vás spolupráce s laboratoří výhodná. Obvykle je Vám laboratoř také schopna doporučit, jaké typy analýz by pro Vaše vzorky bylo relevantní provést.


Autor: Miroslav Šuta; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024