Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Existuje biologická ochrana proti drvopleni?
Dostupná přímá biologická ochrana pravděpodobně zatím asi neexistuje. Uvažuje se o množení entomopatogenních hlístic (zatím hlavně v jižní Evropě) ovšem způsob aplikace zatím zvládnut není.
Pokud jde o prevenci, tam je to poněkud optimističtější a spočívá v obecné podpoře dobré kondice pěstovaných stromů a podpoře predátorů, mezi které patří především (pokud jde o dospělé motýly drvopleně) netopýři, sovy a lelci. Lelek je u nás poměrně vzácný, ale rozšířit možnosti úkrytů pro netopýry a sovy by mohlo pomoci dlouhodobě držet drvopleně pod kontrolou. Jsou opravdu lákavým soustem.
Pokud jde o housenky, ty mají kromě datlovitých ptáků i mnoho nepřátel z řad parazitů, bývají napadány kuklicemi, lumky i entomopatogenními houbami rodu Cordyceps. Navíc je mezi nimi častý kanibalizmus, vajíčka jsou totiž kladena ve skupinách a dominantní jedinec se snaží ovládnout "teritorium" pro sebe. Housenka se zpravidla prozradí vyhrnováním drobných třísek a hoblinek z dutiny.
Pokud jde o postradatelné větve, můžeme je odříznout a spolu s housenkami spálit, většinou ale objevíme dírky v kmínku a zvláště později, kdy je larva hluboko, je těžké jí v dalším žíru zabránit. Pokud ji sežere strakapoud, je vedlejším efektem poškození stromu často větší než od samotné housenky. Takové rány je také vhodné ošetřit. Zkusila bych aplikovat ocet, který zabraňuje i druhotné houbové infekci.
Vajíčka sbírají hlavně sýkory. Motýli je kladou většinou do míst, kde je borka mechanicky narušená. Pro nás je důležité, že se dospělci z kukel líhnou v červnu a červenci, kdy bychom měli preventivně poraněná místa ošetřit například stromovým balzámem, případně jílovitou kaší.
Pokud by šlo o opakovaně napadané aleje, které mají majitele ochotné o ně pečovat, bylo by dobré zapojit do preventivní ochrany i nějaké entomology, kteří pomocí halogenové lampy a prostěradla mohou dospělce vychytávat na světlo. Pro nějaký místní kroužek ochránců přírody by to mohlo být velmi zajímavé a poučné.
Nejvíce poznatků jsem našla v knize "Obrazový atlas chorob a škůdců ovocných dřevin a révy vinné" od Hluchého M. a kol. Biocont Laboratory 1997, ISBN 80-901874-2-1. Doufám, že alespoň nějaká z předložených rad Vám pomůže při řešení škod, způsobených tímto robustním jedlíkem.
Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica
Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.