Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak si vybrat ekologickou matraci do postele?

Revidováno: 22. 5. 2022 (původní text: 10. 9. 2013)

Můžete mi poradit, který výrobce matrací do postelí nepoužívá zpomalovače hoření? Respektive, zda na trhu existují matrace do postelí bez škodlivých chemických látek. A pokud ano, můžete uvést značku a výrobce? Děkuji za Vaši odpověď.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Děkujeme Vám za Váš dotaz, jsme rádi, že máte při pořizování věcí zájem o životní prostředí. Většina výrobců uvádí, že jejich matrace jsou zdravotně nezávadné. Nemusí to být vždy pravda. Polyuretanové pěny, které tvoří hlavní složku klasických matrací, obsahují kromě změkčovačů právě zpomalovače hoření, které se při dlouhodobé expozici podílejí na vzniku alergií, kožních onemocnění i poruchách hormonální rovnováhy. Matrace z neorganické bavlny (bavlna, která není bio) zase obsahují širokou škálu pesticidů a insekticidů používaných v konvenčním zemědělství, které se potom dostávají do styku s naší kůží a emisemi do vzduchu. Také optické rozjasňovače, jimiž se matrace (respektive potahy) bělí jsou škodlivé pro životní prostředí i člověka. Mohou být příčinou přecitlivělé kůže a vyrážky.

Pokud chcete předejít výskytu nadbytečných chemických látek v matraci, zvolte si typ, který je vyroben z přírodních materiálů. Těmi jsou například ovčí vlna, biobavlna, koňské žíně, přírodní kaučuk zvaný též latex a různé druhy vláken jako třeba kokosové, konopné a lněné. Alternativou ke klasickým matracím jsou futony, což jsou přírodní matrace vyrobené z vrstev bavlny, kokosového vlákna a kaučuku. I když je kaučuk přírodní materiál, stále se při jeho výrobě používají chemické látky. Proto vybírejte výrobek označený některým z ekologických certifikátů.

Existuje ekoznačka Evropská unie pro matrace (směrnice a kritéria v češtině). Kritéria směrnice zaručují udržitelnou výrobu materiálů, omezení ekotoxických sloučenin, sníženou emisi znečišťujících sloučenin do vzduchu místnosti, efektivní využitelnost výrobku, snížení spotřeby energie a surovin a socioekonomických dopadů výrobku během celého životního cyklu, znovupoužitelnost jednotlivých dílů, recyklovatelnost materiálů, snadnou opravitelnost.

Podrobně směrnice stanovuje limity pro výskyt těžkých kovů v materiálech matrace, jako je olovo, nikl a rtuť, formaldehydu, těkavých organických sloučenin; kritéria pro barviva, pigmenty, látky zpomalující hoření a zakazuje využití karcinogenních, mutagenních nebo toxických barviv. Polyuretanová pěna nesmí obsahovat navíc organický cín a halogenové organické sloučeniny.

Dále stanovuje kritéria pro galvanizování a odmašťování pružin. Pogumovaná kokosová vlákna nesmějí obsahovat výše uvedené sloučeniny. Dřevo použité k výrobě pochází z udržitelně obhospodařovaných lesů. Nesmí pocházet z pralesních porostů, nelegální těžby ani z lesů hodnotných pro ochranu přírody. Použitá dřevotříska a dřevovláknitá deska musí splňovat limit emisí formaldehydu. Textilní materiály, ze kterých je obal vyroben, nesmí obsahovat chlorfenoly, polychlorované bifenyly, organické sloučeniny cínu a vybrané pomocné chemické látky.

Detergenty, změkčovadla a komplexotvorná činidla musejí být odstranitelné nebo rozložitelné v čistírně odpadních vod. K bělení se nesmějí používat chlorované přípravky. Dále se nesmějí používat chlorovaná mořidla, vybraná azobarviva, a barviva, která mohou způsobit senzibilizaci. Emise těkavých organických sloučenin v celé matraci nesmějí přesáhnout stanovené limity. Nesmějí být použita lepidla s obsahem organických rozpouštědel. Pro pigmenty a barviva je stanoven limit obsahu iontových nečistot. Směrnice stanovuje také odolnost barviv vůči potu, vůči tření za vlhka i za sucha, životnost matrace, požadavky na obalový materiál (recyklovatelnost, typ plastu) a standart ekoznačky.

V současnosti (květen 2022) jsou dva výrobci držitelem této ekoznačky (celkem 21 modelů matrací). Přesto na internetu naleznete mnoho českých i zahraničních výrobců, kteří se snaží přiblížit těmto kritériím. Prostudováním směrnice získáte širší přehled o chemických látkách, které matrace běžně obsahují. Seznam držitelů ekoznačky EU v kategorie matrace (anglicky mattress)

Matrace, resp. výrobce, certifikuje i německý eco-INSTITUT Germany. Seznam certifikovaných matrací. Certifikát zaručuje podlimitní hodnoty emisí škodlivin.

Celosvětově známá, rozšířená a velmi přísná je certifikace textilií Öko-Tex Standard 100. Výrobky s tímto logem jsou zdraví nezávadné a při výrobě je eliminováno použití nebezpečných chemikálií. Existuje samostatný certifikát i pro matrace, podívejte se na jednotlivé výrobce, kteří jsou jeho držiteli (anglicky; v databázi je více typů matrací= ang. mattress).

Aktuálně (květen 2022) je v databázi přes 50 výrobců z Evropy matrací s náplní ze syntetické pěny, přes 30 s přírodním či syntetickým latexem a asi 25 výrobců pružinových matrací. Bohužel stále mezi matracemi není žádný výrobce z České republiky. Certifikace ovšem neznamená, že suroviny pocházejí z ekologického zemědělství a že jde o ekologicky šetrné výrobky, primární kritérium je zdravotní nezávadnost.

Při výběru materiálu rovněž přihlédněte k místu výroby a původu materiálu. Upřednostňujeme české výrobce, kteří vyrábí z místních materiálů (například ovčí vlna z Valašska).

Před nákupem samotného výrobku doporučujeme kontaktovat výrobce s konkrétním dotazem na obsah chemických látek.

Autor: Petra Poklembová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024