Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Dobrý den,
mohla bych poprosit o zodpovězení následujících dotazů? Moc děkuji.
1) Existují odhady, jaké procento domácností třídí hliník a jiné drobné kovy? Kolik hliníku a kovů skončí v popelnicích?
2) Roste podle vás povědomí lidí o tom, jak správně hliník třídit?
3) Jaká jsou základní doporučení, raději se hliníkovým obalům vyhnout?
4) Je pro podniky zpracovávající kovový odpad výhodné zabývat se i odpadem z domácností, recyklací tenkostěnného hliníku?
5) Patří do hliníkového odpadu určeného k recyklaci - prázdné nádobky od sprejů, antiperspirantů, tužidel, laků na vlasy s označením 41 nebo ALU? Kam mohu vyhodit plechovky od nápojů? A co hliníkové kapsle do kávovaru se zbytky kávy?
6) Kam s víčky od zavařovaček či plechovkami od kompotu (Fe)?
Dobrý den z Ekologické poradny Veronica,
1) V dostupných statistikách nelze přesně vyčíst procento hliníku, které skončí každoročně v popelnicích. Často bývá v tabulkách zařazen spolu s dalšími materiály do kategorie "kovy". V České republice do roku 2012 měla recyklace kovů rostoucí trend, nicméně v roce 2012 došlo k mírnému poklesu. Odhady jsou takové, že čtyřčlenná rodina vyprodukuje za rok 4,8 kg hliníku, který skončí na skládkách.
2) Zájem lidí o třídění odpadu celkově roste a dá se tedy odvodit, že s tím roste i zájem o správné třídění hliníku. Konkrétní data jsou nedohledatelná, nicméně zájem o třídění hliníku můžeme odvodit například ze statistiky naší Ekologické poradny Veronica. Za rok 2013 jsme odpověděli na cca 25 dotazů na třídění hliníku, což je cca 1/7 všech dotazů, které se týkaly odpadů. Mezi další ukazatele zájmu o třídění hliníku patří stále častější iniciativa základních škol, které kromě sběru papírů soutěží i ve sběru hliníku.
3) Už při výrobě hliníku se spotřebuje velké množství energie a vzniká jedovatý odpad. Nejlepším řešením samozřejmě je se hliníkovým a kombinovaným (tetrapak) obalům úplně vyhnout. Nápoje je proto lepší kupovat ve vratných skleněných lahvích, případně v recyklovatelných PET-lahvích, které jsou v porovnání s hliníkovými plechovkami pro přírodu šetrnější. Některé potraviny jsou ale baleny výlučně do hliníkového obalu, potom je tedy důležité hliník třídit, protože recyklace hliníku nadále zůstává šetrnějším řešením k přírodě, než jeho výroba, přestože i recyklace a transtport hliníku způsobuje velké emise.
4) Podniky zpracovávající kovový odpad využívají tenkostěnný hliník k výrobě hliníkového prášku a granulí, které posléze najdou uplatnění jako redukční činidlo při výrobě oceli. Dalším způsobem využití hliníkového odpadu z domácností je přetavení hliníkových fólií na hliníkovou slitinu nebo granule. Nutno podotknout, že tento způsob výroby sebou nese úskalí – při tavení v kombinaci s barevními potisky (např. víčka od jogurtů) mohou vznikat sloučeniny dioxinů, které jsou velmi nebezpečné.
5) Prázdné nádobky od sprejů často kombinují hliník a železo. Jestliže je podíl hliníku malý, nemá smysl tyto obaly dále třídit a následně zpracovávat. Podíl hliníku poznáte pomocí magnetky – jestli se obal skládá převážně z hliníku, magnetismus nezapůsobí.
Další způsoby, jak poznat, že se jedná o hliník:
Setkáme-li se s lesklým víčkem třeba od jogurtu, které může být z hliníku, ale také z plastu, stačí předmět pouze zkusit zmačkat a máme jasno. Hliník se na rozdíl od plastu do původního tvaru nevrátí, zůstane zmačkaný.
Další praktickou pomůckou jak odlišit hliník od stejně lesklé, avšak plastové fólie, je zkusit daný obal roztrhnout. Nebude-li při trhání klást odpor, je to hliník.
Hliníkové plechovky od nápojů můžete spolu s dalším tenkostěnným hliníkem odnášet do sběrného dvora, nebo pokud jste z Brna můžete je vyhodit do žlutého kontejneru na plasty.
U hliníkových kapslí do kávovarů je třeba dát si pozor, jestli hliník není pokryt potravinářskou fólií. Jinak by měly být tyto obaly recyklovatelné. Pro zkoušku množství hliníku v kapsli ji můžete podrobit zkoušce magentkou. Zpracovatelským firmám určitě pomůžete, pokud obal očištíte od zbytků kávy. Jinak se dá ale říct, že pití kávy z kapsových kávovarů je celkově neekologické.
6) Klasická víčka od zavařovaček, která jsou zpravidla potažena nějakou gumou, nelze vytřídit nikam. Pod gumou je vetšinou hliník nebo jiný kov, ten třídit lze, potažený gumou patří ale do smíšeného odpadu. Samotnou gumu také nelze nikam vytřídit. Pokud jsou víčka pouze kovová, lze je vytřídit do kovů, které odebírá téměř každý sběrný dvůr. Stejně tak odebírá sběrný dvůr železné plechovky od kompotu.
Autor: Jiřina Holubová; Ekologický institut Veronica
Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.