Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Proč se při praní v mýdlovém slizu tvoří skvrny?

30. 10. 2015

Obracím se na vás s dotazem, či prosbou o radu ohledně mýdlového slizu. Stalo se mi, že se mi na prádle vytvořily šedé skvrny, které nejdou vyprat. Hlavně na světlém prádle. Peru na 60 oC, pračkou to není. Máte s tím nějaké zkušenosti, nevíte, čím by to mohlo být způsobeno? Chybou při výrobě, či nesprávným dávkováním? Mýdlo jsem vždy rozpustila horkou vodou, přidala množství sody a zalila horkou/teplou vodou - jak uvádíte v návodu. Zkoušela jsem dávat i menší dávku do bubnu pračky, ocet k poslednímu máchání. Vodu máme měkkou. 

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Níže předkládáme shrnutí názorů různých našich kolegyň a spolupracovnic. Snad to bude pasovat i na Váš problém.

Předpokládáme, že jste připravovala prací sliz dle našeho receptu.

Kolegyně se setkala s podobným případem a zde to nebylo samotným slizem  ani surovinami, které se k jeho výrobě používají - tedy mýdlo a soda.  Ani jedno šedé skvrny nezpůsobuje a není to ani teplotou (pralo se  na 30 oC a 40 oC, výjimečně na 60 stupňů už řadu let). Problém nebyl ani v pračce a v její  kvalitě, ale byl v její čistotě.

Ve zmíněném případu se provedla kontrola pračky (s předním plněním) a našel první zdroj  problému - špinavé těsnění  - to by se mělo vždy po praní vytřít dosucha - a dvířka pračky, stejně jako dávkovač nechat vyschnout), prádlo ale bylo dál se skvrnami... a tak přišel na řadu opravář... zjistil i to, co kolegyně (nějak divně byla pračka cítit). Chtěl odmontovat buben (3 tisíce Kč za práci + cestovné) nebo doporučil vymýt pračku důkladně (půlka "Sava" (nebo něco obdobného) na praní, teplota na maximum, ideálně s předpírkou - do pračky je nutné dát nějakou náplň, např. staré hadry). Majitelka pračky to udělala, od té doby má klid. Hypotéza opraváře zněla, že v otvorech nebo za nimi  mezi bubnem a "pračkou" zůstalo právě mýdlo či cosi (mohl to být i kousek papírového kapesníčku, "nití" či čehokoli) a to tam plesnivělo a nevymylo se.

Opraváři se pak ještě volalo, protože kolegyni vadilo to Savo - zda by nepostačil ocet či něco jiného. Ocet postačí, ale jen jako prevence, ne na řešení problému - kdy už bylo pozdě. Opravář sám řekl, že mu používání slizu nevadí, ale že lidi opravdu pračky neudržují (nevymývají) a pak nadávají na prací prostředky. Opravář dodal známou věc, že je skoro jedno, v čem se pere, a když se dá prášku moc, tak to stejně nevypere. Během půlroku měla další osoba též problém s pračkou - zapáchala - opět rada od jiného opraváře - "Savo" + 90 stupňů - dlouhý program s čímkoli (nějaké hadry na praní). Doporučoval to preventivně aspoň 1x za půl roku. Naše kolegyně, co pere celkem intenzivě - prádlo a pleny na více dětí), od té doby  dává vždy 1x za půl roku do pračky láhev kuchyňského octa a nějaké staré hadry a spustí program na 90 stupňů.

Je tedy možné, že problém bude tady nebo - také ten sliz mohl být již tzv. načlý - což se ostatním kolegyním ovšem nestává - postačí si dělat zásobu jen 10 l dávky pro velkou domácnost. Jedna klientka měla  problém, že jí začal sliz plesnivět, dělala si ho také 10 l, ale byla v domácnosti sama. Zde se doporučilo menší dávkování a vymývat nádobu, kde se sliz uskladňuje. Takže to může být tím...

Je třeba také poznamenat známou věc, že prací sliz nemá tak dobrou prací účinnost jako normální prací prostředky, je někde mezi obyčejnou vodou (která je asi 52 %) a pracími prostředky. Je však sociálně a ekologicky odpovědnější než obyčejné "prášky" či např. nevhodné mýdlové ořechy. (Přečtěte si více o mýdlových ořeších a prací účinnosti vody.)

Prací sliz také nemá bělící složku, což v létě nevadí, jelikož to vybělí sluníčko (známé střídavé kropení a sušení od našich prababiček). V zimě, když je slunce nedostatek, se to může projevit. Skvrny je také vždy vhodné vyčistit a nebo předeprat předem a nenechat to na mýdlovém slizu. U barevného prádla by problém se zešednutím nastávat neměl.

Prací sliz a jeho prací schopnosti testoval spotřebitelský časopis dTest v čísle 3/2013, článek si lze u vydavatele zakoupit.

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Praní, mytí, čištění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024