Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Chtěla bych poprosit o radu ohledně polštářků nejvyšší ekologické kvality.
Nejprve je podstatné ujasnit si, co je to ekologický polštář. Takový polštář by měl mít v prvé řadě dlouhou životnost, být recyklovatelný/již vyrobený z recyklovaného materiálu, aby šetřil životní prostředí. Je tedy na vás, zda se rozhodnete pro polštář z přírodních materiálů anebo například pro polštáře z recyklovaného materiálu (polyesterové kuličky). Ekologické polštáře jsou vyrobeny bez toxických zpomalovačů hoření. Obvykle jsou tyto polštáře vyrobeny z organických vláken nebo 100 % přírodního latexu. O materiálech si můžete přečíst níže. Další důležitá věc, kterou musíte při nakupování vzít v potaz, je to, odkud výrobek pochází. Kromě podpory místní produkce přispějete k omezení mezinárodní přepravy.
Je také velmi důležité uvědomit si, že ne všechny předpony „bio" či „eko" mají skutečně nějakou výpovědní hodnotu. Mnohdy jde pouze o zavádějící reklamní tah, neboť mnohé firmy už zjistily, že na trhu je o podobné výrobky velký zájem. Často se výrobky inzerují pod falešnými ekoznačkami, které si výrobce vymyslel. Ačkoli mohou být tvrzení výrobce pravdivá, nemají žádnou výpovědní hodnotu, neboť nejsou garantována nezávislým subjektem. Mezi časté marketingové tahy patří také vágní tvrzení typu „přírodní výrobek", „produkt citlivý k životnímu prostředí" a podobně. Tyto prohlášení jsou zavádějící a jedná se o tzv. greenwashing (lakování nazeleno). Zavádějící při nákupu může být i značení, které se vztahuje výhradně na obal – nejedná se o ekoznačky, pouze informují o způsobu třídění.
Proto je nutné se podívat, zdali má produkt skutečně nějakou oficiální certifikaci – přímo ekologickou anebo třeba certifikaci kvality. Takové polštáře jsou však výrazně dražší. Certifikované ložní prádlo nebo textilní bytové doplňky však lze momentálně koupit spíše jen přes zahraniční internetové obchody.
Öko-Tex Standard 100: Celosvětově známá certifikace textilií. Výrobky s touto certifikací jsou zdraví nezávadné a při jejich výrobě bylo eliminováno použití nebezpečných chemikálií. Tato certifikace však neznamená, že suroviny pocházejí z ekologického zemědělství, hlavním kritériem při udělování této značky je zdravotní nezávadnost výrobku. V současné době lze s touto certifikací nalézt i polštáře.
Polštáře se doporučuje vyměňovat jednou za pár let, je tedy dobré vybrat materiál, který je kompostovatelný anebo alespoň materiál vyrobený z recyklátu.
Je tedy na vás, pro jaký materiál se nakonec rozhodnete. Důležité je především věnovat jim takovou péči, aby vám polštáře sloužily co nejdéle.
Podpořeno Nadací Veronica prostřednictvím výtěžku sbírky Společně pro přírodu.
Autor: Anna Kroulíková (stážistka v ekologické poradně); Ekologický institut Veronica
Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.