Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Spousta plastových kelímků od limonády, tácků od párků, všude odhozené odpadky… ANEBO TAKY NE. Nebo to může být nulový počet kelímků, tácky vyhozené do kompostu a po akci všude čisto. Ano, i tak jdou dělat festivaly, slavnosti či jiné akce. Taková ekologicky uspořádaná akce může být reklamou vašeho environmentálně zodpovědného postoje.
Na konání ekoakce nelze poskytnout univerzální návod. Vždy jde o hledání dobrých a zvládnutelných cest, jak dopad akce na životní prostředí zmenšit. Nabízíme vám kontrolní seznam, který můžete používat při organizování akcí jako vodítko. Některé body jsou společné pro interiérové akce (porady, semináře, školení, konference), některé jsou specifičtější pro větší venkovní akce (festivaly, hody, slavnosti). Bližší podrobnosti najdete i v publikaci s názvem Jak uspořádat akci ekologicky - Rady a nápady pro organizátory slavností, konferencí i porad (zdarma ke stažení), kterou vydal spolek Tradice Bílých Karpat ve spolupráci s Ekologickým institutem Veronica.
Bližší podrobnosti ke každému bodu naleznete příručce Jak uspořádat ekoakci, kterou vydal spolek Tradice Bílých Karpat. (www.tradicebk.cz, tbk@tradicebk.cz)
Využijte toho, že je vaše akce ekologicky šetrnější a postavte si na tom svou REKLAMU. Ukažte se jako zodpovědní a uvědomělí pořadatelé. Jak na to?
Ekologický institut Veronica používá při svých akcích tabuli, kde pomocí špendlíků vyznačí, které environmentálně šetrné „vychytávky“ při akci použil.
Vytvořte tabuli s políčky, kde na každém bude jedno tvrzení a dostatečné množství prostoru. Podklad musí být buď vhodný pro zapichování špendlíků nebo pro uchycení magnetů.
Na každé pole napište prohlášení, ke kterému se mohou účastníci přihlásit. Pokud je jim blízké a plní ho, tak si k němu mohou připíchnout špendlík (připevnit magnet). Čím více špendlíků, tím více lidí ho plní. Je to průzkum postojů mezi účastníky, nenásilná osvěta a zároveň to ukazuje environmentální uvědomělost pořadatele.
Příklady tvrzení:
O environmentálních opatřeních na vaší akci můžete informovat jednoduše třeba i pouhým letáčkem s výčtem opatření. Tak jako na Jablečné slavnosti v Hostětíně.
................................................................................................................................................................
Publikaci Jak uspořádat akci ekologicky? vytvořil spolek Tradice Bílých Karpat a byla finančně podpořena v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí a nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.