Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Legislativa České republiky umožňuje občanům podílet se na rozhodování veřejné správy v projednávání staveb, záměrů a koncepcí, kterou mohou ovlivnit životní prostředí.
Plnoprávnými účastníky řízení se může stát
Veřejnost může podávat připomínky
Zjednodušený přehled etap tvorby územního plánu včetně řízení posuzování vlivu na životní prostředí naleznete zde.
Všem občanům dává právo požadovat v daných lhůtách bezplatně informace o životním prostředí a definuje výjimky pro odepření požadovaných informací zákon č. 123/1998 Sb., . Obecné právo na informace pak pokrývá zákon č. 106/1999Sb., o svobodném přístupu k informacím. Srovnání výhod a nevýhod obou zákonů zde zanedlouho zveřejníme.
V západních zemích je již praxí projednávání kontroverzních projektů z občany. Ukazuje se jako výhodné vzájemné objasnění si očekávání jak od občanů, tak od investorů a politiků. Příklady aktivního zapojení veřejnosti do plánování: