Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
V České republice je zapojování veřejnosti do plánovacích procesů známo též jako participativní, kolaborativní či komunitní plánování. Tento druh plánování představuje naprosto odlišný přístup ke krajinnému a územnímu plánování, než jaký zde byl používán před rokem 1989. Nový přístup je postaven na aktivním zapojení veřejnosti a jako takový mění doposud zavedené způsoby myšlení. Na odpovědné plánovače jsou pak kladeny poněkud jiné požadavky, než na které byli doposud ve své praxi zvyklí.
Environmentální plánování obvykle vyžaduje důmyslné zvážení odlišných znalostí, hodnot a zájmů nejrůznějších účastníků procesu. A právě metody kolaborativního plánování se snaží všechny tyto interakce pojmout a co nejefektivněji je zahrnout do výsledných návrhů.
Příklad kolaborativních metod a technik: