Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak ekologicky zateplit maringotku?

17. 6. 2020

Zakoupil jsem maringotku a chtel bych ji zateplit,aby byla obyvatelná celoročně. Jakou zvolit přírodní materiál na izolaci? Jakou použít parobrzdu a pak i venkovní, difuzní folii, bude-li třeba?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Úplně rozumím vašemu dotazu, já sám v maringotce žiji už téměř 5 let s celou rodinou. Ta původní, kterou jsem koupil už zateplenou, byla zateplena PUR (polyuretanovými) panely a zvenku oplechovaná, což je velice praktické řešení, pohodlně použitelné na celoroční bydlení, ale ne úplně z přírodních materiálů. Po zvětšení rodiny teď opravuji druhou maringotku. Ta má něco kolem 90 let a tak byla téměř celá dřevěná a úplně bez zateplení.

Když jsem hledal nějaké informace, také jsem se nemohl ničeho moc dopátrat, projektanti a architekti, kterých jsem se ptal, měli obvyklou odpověď s nějakým dopředu známým řešením, které se ví, že funguje. Nedokázali mi ale moc vysvětlit, proč je to vlastně tak, a ne jinak, a co se stane, když budou šrouby zvenku až hluboko do konstrukce, kolik moc vody kde zkondenzuje. Řešení, ke kterému jsem se dobral, je tedy směsice čtení po internetových fórech, selského rozumu a vzpomínání na fyzikální znalosti ze střední školy kombinované s občasnými radami z různých stran. Bohužel ani nemohu tvrdit, že je to varianta ozkoušená, protože jsem maringotku dodělal teprve před týdnem, natřel podlahu a až vyvane tungový olej, teprve se budeme stěhovat.

Přistavěl jsem k již existující konstrukci z trámku 4×4 cm dovnitř ještě jednu z trámků 5×10 cm, takž jsem sílu stěny zvětšil na 14 cm. Jelikož bydlím na Valašsku rozhodl jsem se na zateplení použít místní ovčí vlnu, kterou jsem koupil vyčištěnou a upravenou do podoby jakýchsi pásů/koberců, musím říct, že práce s ní byla moc příjemná a hřát snad bude taky. Zvenku jsem pro jistotu (proti větru a případnému zatečení) difúzní folii dával, ale žádnou přírodní jsem nenašel a tak jsem použil běžnou stavební. podobně to dopadlo na vnitřní straně, kde jsem použil parozábranu, která v sobě má bublinky vzduchu a zároveň je pokovená (také běžnou stavební), abych přerušil tepelné mosty v místech, kde šlo dřevo zevnitř až ven.

Práce s bublinkami je trochu otravná, vše se najednou znepřehlední a zavlní, ale doufám, že budou v zimě hřát. Pak už jsem jen obložil zvenku i zevnitř palubkami. U nás byla situace ještě trochu komplikovanější ve stropě, kde kvůli malým okýnkům nebylo na zateplení moc prostoru, tak jsem místo 14 cm vlny použil 5 cm vlny a 1 cm aerogelu, který izoluje 2-3× lépe než běžná izolace, což je např. ovčí rouno nebo jiné nepřírodní materiály, ale to se vás sad nebude týkat.

Maringotka zvenku

Jinak co se týče vlhkosti, tak aspoň v té druhé maringotce máme vlhkost spíš kolem 40 %, výjimečně, když pověsíme dovnitř dvě pračky prádla, máme kolem 60 % a s kondenzací zatím problém nemáme. Co se děje ve stěnách mezi palubkami a plechem, ale úplně nevím. Tam žádné parozábrany nejsou.

Podpořeno Nadací Veronica prostřednictvím výtěžku sbírky Společně pro přírodu.

Autor: Petr Kucka; Ekologický institut Veronica

Další informace: https://photos.app.goo.gl/Jq2GxWb1ib1ovRrSA

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Ekologické stavění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024