Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak šetřit energie, když peru v pračce skoro každý den?

22. 1. 2024
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Velké spotřebiče nepřekvapivě spotřebují nejvíce energie. Dvojnásob to platí o těch, které ohřívají vodu – tedy o pračkách a sušičkách. Na začátku je dobrý výběr. U praček na energetickém štítku najdete jak spotřebu elektřiny, tak vody. Ono to spolu dost souvisí: Ohřev vody je ta nejdražší část provozu pračky. Čím méně vody použije, tím méně elektřiny spálí. A také vybírejte pračku přiměřeně velikou – pokud ji budete pouštět plnou jen z poloviny, tak náklady a spotřeba vody a elektřiny rozhodně o polovinu neklesnou. Svébytnou variantou jsou pračky na netlakovou vodu (vířivé pračky bez bubnu, v zásadě jde o bednu s ohřevem a vrtulkou), kam je možné nalít vodu ohřátou třeba v hrnci na kamnech (jako přidruženou výrobu při vytápění). Dokonce je vyrábí v Česku, přesněji na Moravě ve Fulneku. Mají svá úskalí, ale v menší domácnosti s kamny se osvědčila.

 

Zkuste to bez sušičky

S výběrem pračky souvisí i výběr sušičky, zejména zda ji pořizovat (zvlášť nebo v kombinaci s pračkou) nebo ne. Z pohledu energetických úspor platí: Méně je lépe. Sušení na šňůře nic nestojí a prádlo se krásně vyvětrá. Sušička musí prádlo vyhřát na cca 50 °C a odvést vodu v podobě páry. Pokud ji kupujete, tak zase s nejlepším energetickým štítkem, kategorie A+++ (zjednodušení energetických štítků, kdy zase nejlepší budou v kategorii A bez „plusek“ se bude sušiček týkat až od roku 2025).

 

Jak na úsporné praní?

Plňte pračku do povoleného maxima. I když budete prát jedny kalhoty místo pěti kil prádla, tak si pračka vezme zhruba stejné množství vody a elektřiny.

Perte na 40 °C. Pro naprostou většinu prádla to stačí a ještě je to šetrnější k látkám. 

Zvlášť špinavé prádlo nechte předem odmočit klidně i mimo pračku, třeba ve vaně s vodou po sprchování. Přidejte krystalickou (prací) sodu, která změkčí vodu – špína se pak lépe uvolní.

Používejte eco režim. Je ekologický i ekonomický (úsporný). Trvá delší dobu, protože pračka intenzivní točení a horkou vodu nahrazuje časem působení. Prací prášek se tak lépe uplatní a ušetříte tak vodu, elektřinu i prací prostředky.

Zkuste prací/mýdlový gel (sliz). Je velice levný a účinný – srovnatelně s většinou pracích prášků, které mají často dost podobné složení. Vynechte aviváže (zatěžují odpadní vody a navíc zůstávají na prádle a dostávají se i na pokožku) a taky zdánlivě ekologické mýdlové ořechy.

Tvrdou vodu změkčí prací (krystalická) soda. Nejlevněji ji nakoupíte v běžné drogerii nebo smíšeném zboží (za 1 kg cca 30 Kč) – občas se dá na „eko eshopech“ koupit za zcela nesmyslnou cenu, klidně i trojnásobnou. Vždy jde o uhličitan sodný. Neplést s jedlou sodou.

Na máchání je ideální trocha octa (cca hrnek na pračku), nejlépe nebarveného a neochuceného (lze ho koupit i bezobalově). Ocet odstraní zbytky sody i mýdla a octový pach vyvětrá při sušení.

Mimochodem: Pokud perete dětské pleny (a také ručníky, kapesníky a utěrky), tak aviváže určitě nepoužívejte. Snižují savost vláken.

Autor: Renata Placková; Ekologický institut Veronica

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 5. 11. 2024