Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Základem minimalizace odpadů nejen v domácnosti je uvědomělé nakupování:
1. Nejlépe ochráněné zboží není vždy to, co je zabaleno v mnoha obalech, navíc plastových! Nezapomínejme, že spolu se zbožím nakupujeme i jeho obal, který záhy nepotřebujeme. Cena zboží navíc spolu s množstvím různých druhů, do kterého je zabaleno, vždy stoupá.
2. Na nákupy nosíme vlastní tašku, nejlépe látkovou. Je daleko elegantnější než taška z plastu. Na ovoce a zeleninu používáme košík, nosíme si s sebou sáčky z předchozích nákupů.
3. Preferujeme velká balení! Doplňujeme z velkého balení do dlouhodobě používaného obalu.
4. Preferujeme skleněné obaly, recyklované a recyklovatelné materiály a obaly. Při váhání nad obalem se vyhněte těm, které jsou složeny z více druhů materiálů (např. nápojový karton).
5. Snažíme se vyhýbat obalům z hliníku.
6. Stop věcem na jedno použití!
7. Preferujeme vodu z kohoutku před vodou balenou. Pitná voda, které máme každý doma dostatek, je pravidelně kontrolovaná v rámci hygienického dozoru. Nevhodná je pouze pro kojence. Pijeme tedy vodu z kohoutku namísto nakupování mnohonásobně dražší vody v PET-lahvích.
8. Při výběru ovoce a zeleniny dáváme přednost nebalenému zboží.
9. Preferujeme opravu věci před nákupem nové.
10. Zamysleme se: skutečně potřebujeme věc, kterou si právě kupujeme?
Jedním z konkrétních postupů, jak preventivně snižovat množství odpadů a chovat se šetrněji k životnímu prostředí, je využívat nejrůznější opravny. Namísto vyhození věci a nákupu nové ji můžeme nechat vyspravit, aby nám dále sloužila. A co si můžeme nechat opravit? Ledacos, od obuvi, oděvů, přes hodinky až po elektroniku.
Najděte si nejbližší opravnu či správkárnu na naší Ekomapě.
Chcete na svůj stůl kvalitní a čerstvé potraviny, které necestovaly přes půl světa, ale vypěstovali je bez chemie farmáři z regionu? Pak máte několik možností - nakupovat v sezóně na farmářských trzích, využívat pravidelných závozů potravin od místních ekofarmářů do Brna a nebo se zapojit do bedýnkových systémů. Stačí si objednat přes internet bedýnku zeleniny, ovoce či mléčných výrobků a v určený den a hodinu si ji vyzvednout na odběrném místě - ta jsou rozmístěna po celém Brně.
Rozsáhlý seznam farmařů naleznete na: www.ceskyfarmar.cz
Najděte si nejbližší místo nákupu od farmářů, biopotravinovou banku, biobedýnky, trhy či mlékomat na naší Ekomapě.