Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Ekologický institut Veronica se dlouhodobě sledování a ochraně užovek stromových. Užovka stromová (Zamenis longissimus) je nejedovatý druh hada z čeledi užovkovitých. Z našich hadů je nejdelší, dorůstá do cca 150-200 cm. Zbarvení je nejčastěji na svrchní straně těla leskle hnědé, břicho je kontrastně nápadně světle žluté. Mláďata mívají za hlavou bledě žluté skvrny takže mohou být laiky zaměněna za užovku obojkovou. Druh vyžaduje teplé a mírně vlhké klima, zároveň potřebuje výraznou různorodou strukturu krajiny s širokou nabídkou biotopů. Jelikož se jedná o studenokrevného živočicha, jsou všechny jeho životní projevy závislé na teplotě a jeho sezónní aktivita na zeměpisné šířce a klimatických podmínkách. U nás začínají užovky stromové aktivovat v dubnu a k hibernaci nastupují v říjnu. Období páření bývá v květnu až červnu, kdy spolu samci provozují rituální souboje. Od konce června do začátku srpna pak samice kladou vejce do organického materiálu nebo do dutin ve skalách, zídkách či stromech. Líhniště bývají často využívána hromadně více samicemi. Počet vajec kolísá v rozsahu 2-30, snůšky nad 20 vajec jsou však výjimkou. Mláďata se líhnou od konce srpna do poloviny října. Potravu užovky stromové tvoří drobní teplokrevní obratlovci, příležitostně i ptačí vejce. Kořist užovky aktivně vyhledávají jak na povrchu terénu, tak v norách hlodavců, vzácně i ve větvích stromů. Užovka stromová díky ventrolaterálním hranám na svém těle velmi obratně šplhá a je i dobrým plavcem, i když přímo do vody nevstupuje často.
Areál rozšíření užovky stromové se rozprostírá od severního Španělska přes jižní část střední Evropy, jižní a východní Evropu až k východnímu pobřeží Černého moře. Česká republika leží na severní hranici tohoto souvislého areálu, která prochází jižním a východním okrajem našeho území (jižní Morava : Podyjí a Bílé Karpaty). Třetím místem výskytu užovky stromové v ČR je Poohří, kde se jedná o malou, izolovanou populaci a zároveň nejsevernější současný výskyt druhu na světě.
Vlašín, M. 1984a: Užovka stromová na Moravě. Vertebratologické zprávy, 1984: 99-100.
Vlašín, M. 1984b: Nový nález užovky stromové na Moravě. Živa, Praha, 32:151.
Mikátová, B.,Pellantová,J. et Vlašín,M.,1989: Amphibia and Reptilia in South Moravian Region. Acta Mus. Nat. /Pragae, 45, B: 121 - 180.
Vlašín M.,1992: Obojživelníky a plazy (Amphibans and Reptiles ) in Kuča et al (ed): Bílé - Biele Karpaty, Chráněná krajinná oblasť. Vydavatelstvo Ekologia, Bratislava 1992, 380s.
Mikátová,B., Roth, P., Vlašín, M., 1995: Ochrana plazů (Conservation of Reptiles) MŽP ČR Praha, 1995, 48 s.
Vlašín, M., Mikátová, B., 2007: Metodika mapování výskytu plazů v ČR. Veronica, Brno, 39s.
Mikátová, B., Vlašín, M., 2008: Dílčí výsledky z výzkumu populace užovky stromové a návrhy managementu v NP Podyjí . Sborník abstraktů z konference Zoologické dny, České Budějovice, 2008.
Vlašín, M.,2007: Klíč k určování obojživelníků a plazů. Rezekvítek, Brno, 40 s.
Mikátová, B., Vlašín, M., Zavadil, V. (eds.) 2001: Atlas rozšíření plazů v České republice. Atlas of distribution of reptiles in the Czech Republic. AOPK ČR Brno-Praha, 257 s.
Vlašín, M., 2003: Reptiles and Amphibians. In: Wikowski, Z.J., Król,W., Solarz,W. (eds) 2003: Carpathian List of Endangered Species. WWW and Institute of NC PAN, Wiena, Krakow, 64pp.
http://www.nature.cz/zachranneprogramy/index.php?docId=6117&spec=zivocichove
http://www.biolib.cz/cz/taxon/id373/
Projekt "Realizace záchranných opatření dle záchranného programu pro užovku stromovou (Zamenis longissimus) v oblasti CHKO Bílé Karpaty se zvláštním zřetelem k Vlárskému průsmyku (2009 - 2010)" je součást programu "Záchranné programy pro zvláště chráněné druhy" a je podporován Finančním mechanismem EHP/Norska a Ministerstvem životního prostředí ČR.