Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
31.1.2008, Vaňkovka 1, Slévárna
Podívejte se na fotografie z diskuze
Do panelu k diskusi o ekologické síti v Brně usedli Ing. Arch. Hana BERNARDOVÁ (Magistrát města Brna - odbor územního plánování a rozvoje; Veronica), Doc. Ing. Antonín BUČEK, CSc. (Mendelova zemědělská a lesnická univerzita), RNDr. Jiří KOCIÁN (Ageris s.r.o., Brno), Ing. Vilém ŘIHÁČEK (Atelier FONTES s.r.o. a Veronica). Na úvod byla doc. Bučkem zmíněna historie konceptu územních systémů ekologické stability v České republice a významné bariéry v naplňování koncepce. Aktuální stav ÚSES v Brně a nástin jeho dalšího vývoje představila Ing. Arch. Hana Bernardová, na kterou navázal RNDr. Kocián s představením návrhu řešení brněnského ÚSES v novém územnímu plánu. Následovala prezentace Ing. Viléma Řiháčka, která shrnula modely budování a péče o ÚSES v urbánním prostoru v České republice a v nizozemských městech Tilburg a Eidhoven.
Následnou diskusi zde shrnujeme do zápisu v tématických blocích:
Mělo by se více využívat ve prospěch ÚSES (výsadby v rámci KO jsou často mimo ÚSES)
příklad IKEA - konflikt s Povodím Moravy s.p., důsledkem bylo, že peníze z kompenzací se „rozpustily" v rozpočtu
Příklad GLOBUS - projekt pro Ivanovice byl minimalizován tlakem investorů.
Lze kompenzace předistribuovat mezi MČ v rámci Brna? Kompenzace jsou plně v režii městských částí, takže magistrát jim nic nařídit nemůže, ale v zásadě převádění možné je.
Převádění probíhá v souvislosti s kácením dřevin.
Ve vazbě na investice není instituce, přes kterou by kompenzace proběhla (chybí též koncepce) (možná instituce do budoucna - VZMB p.o., Lesy města Brna a.s.)
Přirozená sukcese je levný způsob založení ÚSES.
Otázka by měla stát spíše - jak zvýšit zájem lidí o veřejné věci obecně?
Pro veřejnost je „nečitelná terminologie" (biodiverzita, ÚSES, ekologické sítě apod.).
Přitom ale existuje reálný finanční význam zeleně - např. ceny realit.
Město má v zásadě dvě oblasti, jednak hustě zastavěné (zde ekologické sítě nejsou možné) a jednak přechody do otevřené krajiny, kde mají ÚSES význam.
Bohužel nepodařilo se udržet plánovaný rozsah biokoridoru u Červeného mlýna, BK zůstal jen částečný. Oproti tomu se relativně povedla realizace vodního toku v lužáneckém parku - objevil se tam ledňáček, tzn. biokoridor začal plnit svou funkci.
Pokud jde o ÚSES, je jeho závaznost dle nového stavebního zákona stejná, jako podle starého.
V dnes platném územním plánu je ÚSES vymezen „nereálně". Ing. Arch. Löw jej vymezil tak, že zasahuje i do obydlených oblastí, biokoridory vedou přes továrny apod. Jeho filosofie byla, že až ten dům v budoucnu někdo odstraní (horizont třeba 150 let), biokoridor tam s velkou pravděpodobností umístí.
Důležitá je vazba ÚSES na pozemkové úpravy.
Není vyřešen konflikt mezi hospodařením Povodí Moravy s.p. (protipovodňová opatření) a ekologickou funkcí toku. Pokud 50 m od břehové čáry nesmí růst stromy, nelze o biokoridoru vůbec mluvit.
Metodika navrhování ÚSES není závazná, metodika ÚSES v urbánním prostoru vůbec neexistuje.
Dle nového stavebního zákona lze ÚSES stanovit jako veřejně prospěšnou stavbu.
Územní plán je koncepce - měla by tam být hierarchie priorit.
Změna využití území je vázána na souhlas vlastníka, pokud vlastník nesouhlasí, proces pozemkových úprav se zastaví. Vyřešilo by to vyvlastnění?
Bude v územním plánu vrstva
a) letových drah ptactva
b) zón tmy
Správu ÚSES by měla řešit magistrátní koncepce, nikoliv ÚP.
Lesy MB mají několik výhod - tyto věci vpodstatě umí (není to úřad), mají personální i technické zázemí
Důležitá je prostupnost krajiny, včetně ÚSES, myslet na to při projektování.
Stejně tak je ale potřeba zamezit přílišné návštěvnosti - primárním cílem ÚSES je zvýšení biodiversity a nikoliv rekreace, funkce musejí být vyváženy. Průchodnost pro člověka by měla být omezená, ale nikoliv nemožná (neoplocovat). Cyklisté, motoristé a jezdci na koních jsou ale naprosto nežádoucí.
Naproti tomu, existují lokality, kde je obrovská návštěvnost a biodiverzitě to v nejmenším neškodí, např. lokalitu Kamenný vrch navštíví každé jaro tisíce lidí, stejně tak Žebětínský rybník.
Problémem realizace biocentra Žabovřeské louky jsou majetkové poměry. Probíhají zde výkupy, ale pomalu, dnes má magistrát města Brna jen ¼ celkové plochy. Nelze zrealizovat ani dílčí etapy, protože vykoupené plochy jsou nesouvislé.
Platnost územních plánů je obecně 10-15 let. ÚSES, který je v nich zakreslen slouží v některých případech jako územní rezerva v horizontu 100-150 let.
Situaci by možná pomohl institut městského architekta, některá města ČR mají své městské ekology, stejně jako v Holandsku.
Lze navrhovat ÚSES do již zastavěných ploch? Architekt Löw tvrdí, že důležité je mít dlouhodobou územní rezervu nezávisle na aktuálním využití území.
V Holandsku se v zástavbě nové výsadby dělají zřídka, spíše je snaha udržet město územně koncentrované a přírodě dát prostor za městem, zeleň také zakrývá horizont (plochý reliéf), výrazně preferují mokřady a to i v nové zástavbě, v Tilburgu budují biokoridor středem města podél železniční trati.
Svitava u Zbrojovky je zastavěná až k břehové čáře, zde o zděděný brownfield, možným řešením by bylo vést ÚSES přes dnes zastavěné území.
Problémem je vlastnictví pozemků, pokud to není v ÚP, budou výkupy pravděpodobně ještě obtížnější. Bude zřejmě těžší dosáhnout na dotace. Lze zařídit změnu územního plánu (starý územní plán byl měněn 1500x)
Jaký je vztah mezi zelení, tmou a zločinností? U policie ČR evidence neexistuje.
Jaká je situace ÚSES versus nové průmyslové zóny na jihovýchodě Brna? Je předepsané % zeleně na průmyslových plochách (16 - 25%). Důležitá je ale také kvalita zeleně, často se používají dekorativní kultivary, sterilní trávníky o dvou druzích trávy apod. Na Tuřanské terase existuje biokoridor prostupný i pro lidi napříč 200 ha zónou.
Regionální biocentrum Cacovický ostrov by se mělo realizovat v nejbližší době, vhodné kontaktovat odbor investic.
Zapsáno v Brně, 4.2.2008