Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Představte si zahradu, kde se nehnojí umělými hnojivy a nepoužívají se chemické postřiky, zato v ní mají příjemný životní prostor živočichové, rostliny i lidé. Majitelé třinácti takových zahrad v Jihomoravském kraji získali za svůj přístup k přírodě plaketu Přírodní zahrada.
Plaketa Přírodní zahrada byla slavnostně předána permakulturní zahradě Rozmarýnek v Brně-Jundrově, která je v péči Centra ekologické výchovy Lipka a konají se zde desítky kroužků, táborů a výukových programů pro děti. Dalších dvanáct oceněných majitelů soukromých zahrad je z různých míst Jihomoravského kraje, od Znojmo po Boskovice.
Slavnost s předáváním plaket navštívilo kolem stovky lidí, kteří se dověděli, jak o zahradu pečovat přírodním způsobem. Někteří si s dětmi vyzkoušeli přírodovědné i tvořivé aktivity, jiní shlédli prezentaci přírodních zahrad v Jihomoravském kraji a položili odborníkům otázky k péči o zahradu.
Ekologický institut Veronica postupně oceňuje zahrady, které s přírodou spolupracují, a buduje síť ukázkových přírodních zahrad otevřených pro veřejnost. Inspirace pochází z dolnorakouského hnutí Natur im Garten (Příroda v zahradě). V Dolním Rakousku vlastní soukromé přírodní zahrady několik tisíc lidí, jako turisté zde můžete shlédnout i desítky ukázkových zahrad, od tradičních selských zahrádek po výstaviště starých odrůd ovoce a zeleniny.
"Jihomoravské zahrady zabírají větší plochu než zdejší přírodní rezervace, pro ochranu přírody tedy mohou být významným prvkem,“ říká Veronika Fišerová z Ekologického institutu Veronica. "Často v nich ale místo pro přírodu není - zvláště pokud se používají herbicidy a pesticidy. O zahradu se dá ale pečovat i zcela jinak: přilákat užitečné ježky, ptáky či střevlíky, kteří hubí škůdce, založit kompost a používat ho jako kvalitní hnojivo místo kupovaného substrátu, pěstovat vedle sebe takové druhy zeleniny, které si navzájem svědčí nebo vysadit rostliny přizpůsobené na místní podmínky. Zahrada pak může být oázou života i uprostřed města, kde mnoho vzácných živočichů jinak nenachází úkryt a potravu.“
Majitelé přírodních zahrad si ocenění váží a berou ho jako závazek do budoucna. "Zahrada učí člověka respektovat přírodní zákonitosti a já chci s přírodou spolupracovat a ne bojovat“, říká Hana Rejmanová, která vlastní dvě oceněné zahrady, v Brně-Ořešíně a v Hostimi na Znojemsku. "Je příjemné, když je člověk za svoji snahu oceněn. Navíc se přihlášením do sítě přírodních zahrad seznámí s lidmi, kteří smýšlejí podobně jako on.“
Žádat o plaketu pak může u Ekologického institutu Veronica každý, kdo splní několik základních kritérií. Na jeho zahradě ho navštíví odborný poradce a s majitelem zkonzultuje, jak o zahradu pečovat. Ekologický institut Veronica shromáždil už nyní dalších dvacet přihlášek, další předávání plaket v Brně proběhne v září.
Veronika Fišerová
koordinátorka projektu Přírodní zahrady bez hranic
Podívejte se na fotogalerii z akce.
Akce je pořádána jako součást projektu Přírodní zahrady realizovaného v rámci Programu přeshraniční spolupráce
ČR – Rakousko spolufinancovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy